Hogy kell megoldani: 2*3^ (x+3) -5*3^ (x-2) =950?

2016. nov. 13. 21:21
 1/4 anonim ***** válasza:

a kitevőből kiszeded ami nem x, behylettesítesz y=3^x-el, megoldod y-ra, utána az y=3^x egyenletet logaritmussal megoldod

x=2.6195

2016. nov. 13. 21:32
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem tanultunk logaritmust.
2016. nov. 13. 21:35
 3/4 anonim ***** válasza:

máshogy passz


2*3^(x+3) - 5*3^(x-2)=950

(2 * 3^3 * 3^x) - (5 * 3^-2 * 3^x)=950

54*3^x - (5/9)*3^x = 950

54y - (5/9)y = 950

53.4444y = 950

y=17.7755

3^x = 17.7755

lg(3^x) = lg(17.7755)

x*lg(3) = lg(17.7755)

x= lg(17.7755)/lg(3)

x=2.619504007

2016. nov. 13. 22:19
 4/4 anonim ***** válasza:

3^x = 8550/481


az "x"-et innen csak logaritmussal lehet kifejezni


x = log_3 (8550/481)

2016. nov. 13. 22:31