Névtelen.... kérdése:

Igazolja, hogy ha valamely R sugarú és M magasságú egyenes körkúpba maximális térfogatú hengert írunk, akkor annak r sugara és m magassága eleget tesz az és feltételeknek. Hogy kell ezt?


2016. nov. 13. 13:13
 1/3 anonim ***** válasza:
Milyen feltételeknek? ...
2016. nov. 13. 13:22
 2/3 A kérdező kommentje:
csak ennyi van megadva
2016. nov. 13. 13:43
 3/3 dq ***** válasza:

Hát, le kell deriválnod, gondolom.


R = M = 1 esetén r és m-re fennáll hogy


> r + m = 1


(Egy, középponton átmenő, függőleges síkban tekintve az ábrát ez az egyenlet azt jelenti, hogy a henger (téglalap) két csúcsa ráesik a körkúpra)


És a


V = m*r^2*pi


térfogatot szeretnéd maximalizálni az előbbi feltétel mellett.

Így kapsz r_max, m_max értékeket.


Azt pedig valahonnan tudod, hogy tetszőleges M és R -re az 1,1 körkúp átvihető az R,M körkúpba egy térfogataránytartó leképezéssel (affinitás), tehát az R,M körkúphoz tartozó jó r kifejezhető az 1,1 körkúphoz tartozó r_max értékkel:


r = R*r_max

m = M*m_max

2016. nov. 13. 17:30