Valaki segítene megoldani és elmagyarázni?


Ez a kérdés: "A homológ sorban egymást követő két alkán elegyének tökéletes elégetésekor keletkező égéstermék 25,92 mol% CO2-ot és 27,12 mol% H2O-et tartalmaz. Milyen alkánok, és milyen mol%-ban alkották az elegyet?


Valaki legyen szíves segíteni mert ezt nem értem! Köszönöm!



#tanulás #kémia #unidekán
2016. nov. 9. 18:43
 1/1 bongolo ***** válasza:

Alkán:

C(n)H(2n+2)         [valójában alsó indexben vannak a zárójelben írt dolgok]

pl. CH₃-CH₂-CH₂-...-CH₂-CH₃

Ilyenek alkotják az alkánok homológ sorát. Két egymást követő alkán között egyetlen CH₂ a különbség.


Égésük:

C(n)H(2n+2) + sok O₂ → n CO₂ + (n+1) H₂O

          [a 'sok' valójában 1,5n+0,5, de ez most nem számít.]

Vagyis lett 1 mol alkánból n mol CO₂ és n+1 mol H₂O.


Mondjuk volt az elegyben x mol n, és y mol n+1 szénatomot tartalmazó alkán.

Lett belőlük x·n + y·(n+1) mol CO₂ és x·(n+1) + y·(n+2) mol H₂O.


A mol%-ok helyett nyugodtan számolhatunk mondjuk 2592 mol CO₂-dal és 2712 mol H₂O-zel. A lényeg, hogy az arányuk ugyanaz, mint a mol%-os arány.


x·n + y·(n+1) = 2592

x·(n+1) + y·(n+2) = 2712

- - - - vonjuk ki a másodikból az elsőt, ennyi marad:

x + y = 120

- - - - nézzük mondjuk az első egyenletet újra:

n·(x+y) + y = 2592

n = (2592 - y)/120 = 21,6 - y/120


Az y kisebb 120-nál, hisz x+y=120, vagyis y/120 egynél kisebb. n egész szám kell legyen, ez csak úgy lehet, ha:

n = 21

y/120 = 0,6 → y = 72, x = 48


Persze ez a 48 mol illetve 72 mol csak akkor igaz, ha a 2592 mol is igaz. Viszont az arányuk igaz, és szerencsére csak az a kérdés:

48 / 120 = 40%

72 / 120 = 60%


Vagyis az elegy 40 mol% 21, valamint 60 mol% 22 szénatomos alkánból áll.

2016. nov. 9. 22:13