Hogyan lehet kiszámítani egy csővezeték belső átmérőjét a térfogatáram és az áramló közeg áramlási sebessége ismeretében?


2016. nov. 8. 19:39
 1/4 Silber ***** válasza:

V=A*v

A=V/v


Ha a csővezeték kör keresztmetszetű, akkor A=D^2*pi/4


D^2*pi/4=V/v

D=(4V/(pi*v))^(1/2)


V - térfogatáram (m^3/s)

A - áramlási keresztmetszet (m^2)

v - áramlási sebesség (m/s)

D - a csővezeték belső ármérője (m)

2016. nov. 8. 19:45
 2/4 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló eredménye ideális esetben helyes, a gyakorlatban csősúrlődással is kell számolnunk...
2016. nov. 8. 20:37
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem nem: súrlódásos esetben nem beszélhetünk áramlási sebességről, mert az nem egységes, de ilyenkor is beszélhetünk átlagos vagy effektív áramlási sebességről, ami megadja a tömegáramot a keresztmetszettel szorozva.
2016. nov. 8. 20:58
 4/4 anonim ***** válasza:

Valóban "nem egységes" a sebesség, változni fog a keresztmetszet mentén. Ezt sokszor hetedfokú parabolával közelítik.


Valójában méréstechnika az egész. Mondjuk ha Prandtl csővel mérsz, hol méred a sebességet...

Az sem mindegy, milyen közeget mérsz. Összenyomhatót (pl. levegőt egy vetillátornál) vagy pl. olajat valamilyen hidraulikai rendszerben.


A lényeg, hogy az első válaszadó elméleti szinten teljesen megadta a korrekt választ.


Az áramlástan viszont elég sok mérésen alapul, és nagyon sok esetben szükségessé válik a mérésekből nyert közelítő formulák. Ezek sokszor egy-két szorzótényezővel módosítják az elméleti eredményeket, de az iterációs megoldások sem ritkák.

2016. nov. 9. 20:17