1. Egy gázpalack térfogata 55.633 dm3. A benne lévő nyomás 61.402 bar. A palackot egy ismeretlen térfogatú tartályhoz kapcsoljuk,majd kinyitjuk és megvárjuk, amíg a nyomás a palack és a tartály között kiegyenlítődik. A nyomás ekkor 1.2762 bar. Mekkora a tartály térfogata m3-ben?
2.Egy gázelegy 39.346 V/V% oxigént tartalmaz. Mennyi az oxigén parciális nyomása (kPa) normál körülmények között (101325 Pa, 0,00 °C)?
2016. okt. 27. 18:48
1/2 anonim válasza:
2. kérdés:
Ideális gázok elegyében a parciális nyomás megegyezik a móltörttel.
p(O2) = 101325 Pa *39,346% = 39867 Pa
2/2 anonim válasza:
1. kérdés
Ideális gázok izotermikus állapotváltozásakor: p1*V1=p2*V2
V2= p1*V1/p2 = 61.402 bar*55.633 dm3 / 1.2762 bar = 2676,7 dm3 ez az össz tárfogat állapotváltozás után
V = 2676,7 dm3 - 55.633 dm3 =2621,0 dm3