15-37 szerintetek hogy jön ki kettes számrendszerben?

Ez a házi feladat, küzdöttem is vele becsületesen, de részemről ennyi, kifogytam az ötletekből. Integráltam, kettes komplemenst behoztam, összeadtam, hülye eredmény. Beírtam számológépbe, szintén hülyeség, úgyhogy lövésem sincs hogy hogy hogy kell megoldani. Így néz ki most a dolog: 001111+011010=101001

2016. okt. 25. 00:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

6 bit kevés lesz, ha kettes komplemensben számolsz.

7 biten számolj:

15 = 0b0001111

37 = 0b0100101, ebből megkapjuk a -37-et, ha invertálod bitenként és hozzádsz egyet:

0b0100101 /inv.

0b1011010 /+1

0b1011011 = -37

ezt a kettőt összeadod:

0001111

+1011011

----------

1101010

tehát a 15-37 = -22 = 0b1101010

2016. okt. 25. 01:12
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Nagyon érthető, és tiszta válsz!! Még annyi kérdésem maradt, hogy akkor miként kell eljárni, ha így néz ki az összeadás: 111+111? Vagyis átviszünk egy egyest, és ott megint két egyes van.
2016. okt. 25. 01:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát, ugyanúgy, mint tízes számrendszerben. Biztos emlékszel áltisiből az írásbeli összeadásra:

0555

+555

----

1110


Csak itt számít, hogy hány biten ábrázolod az eredményt. Ugye 7+7=14-et akarsz számítani. A 14 ábrázolásához legalább 4 bitre van szükség (0 - 15), de ha kettes komplemenst alkalmazol, akkor legalább 5 bitre (-16 - 15).

0111+

0111

-----

???0 //1+1 = 10, tehát 0 de továbbviszem az egyet.

??10 //1+1+1(az előzőből) = 11, tehát 1, viszem az egyet.

?110 //lsd. előző

1110 //0+0+1 = 1

2016. okt. 25. 02:05
 4/4 A kérdező kommentje:
minden világos, 1000 köszönet!
2016. okt. 26. 00:24