Matematika, függvény határértékének számítása?

Meg kell adni a (x^3-8)/(x^3-2x^2+x-2) függvény határértékét a "2" helyen. Ebben az esetben 0/0 alak jön ki, vagyis át kell alakítani a függvényt úgy, hogy értelmezhető határértéket lehessen belőle számolni. Köszönöm az ötleteket.

2016. okt. 16. 22:55
 1/7 anonim ***** válasza:
Alakítsd szorzattá a számlálót és a nevezőt is, hogy (x-2)-vel egyszerűsíteni tudjál.
2016. okt. 16. 23:04
 2/7 A kérdező kommentje:
Rendben, milyen alakba érdemes átírni a nevezőt és a számlálót?
2016. okt. 16. 23:07
 3/7 anonim ***** válasza:
2016. okt. 16. 23:16
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2016. okt. 17. 00:16
 5/7 dq ***** válasza:

Oszd el polinomosztással a számlálót a nevezővel, azt kapod hogy a

> f() = 1 + valami

alakú a függvényed, ahol a valami tart 0-hoz. (ez csak racionális törtfüggvényekre (polinom/polinom) működik, de valószínűleg fogsz még ilyenekkel találkozni, és akkor ez lesz a módszer)

2016. okt. 17. 01:26
 6/7 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok. Ez a feladat teljesen elemi, nem kell ide sem L'Hospital-szabály, de még polinomosztás sem. Csak annyit kell észrevenni,hogy

x^3-8 = x^3 - 2^3 = (x-2)(x^2+2x+4),

x^3-2x^2+x-2 = x^2(x-2)+(x-2) = (x^2+1)(x-2),

majd egyszerűsítés után behelyettesíteni.

2016. okt. 17. 10:34
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.
2016. okt. 17. 11:23