Adrian.Leverkuhn kérdése:

Hogyan lehet meghatározni a nevezetes eloszlások legvalószínűbb értékeit?


2016. okt. 13. 20:11
 1/2 anonim ***** válasza:
52%
Keress rá a Google-ben a módusz (modus) szóra.
2016. okt. 13. 20:32
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ha "legvalószínűbb érték" a kérdés, az diszkrét eloszlást jelent, tehát az általatok tanult diszkrét eloszlásokra kell kiszámolni. (A folytonosaknál egyetlen értéknek magának nincs valószínűsége.)


A legvalószínűbb érték ott van, ahol a P(k)-nak maximuma van, vagyis ahol a P(k+1)/P(k) hányados 1-nél kisebb lesz.


Pl. Poisson eloszlás esetén:


P(k) = λ^k·e^(-λ) / k!

ezért

P(k+1)/P(k) = λ/(k+1)

ami k+1>λ esetén lesz 1-nél kisebb.


Na most k egész kell legyen. Ha λ egész, akkor k=λ-1-re ez a hányados éppen 1, vagyis k=λ-1 és k=λ mindkettőre P(k) a maximumot veszi fel, két módusza van az eloszlásnak.

Ha λ nem egész, akkor k+1>λ azt jelenti, hogy k=⌊λ⌋ lesz a módusz (λ egész része).


Próbáld meg hasonlóan a többi eloszlásra is.

2016. okt. 14. 10:43