2016. okt. 13. 20:11
1/2 anonim válasza:
Keress rá a Google-ben a módusz (modus) szóra.
2/2 bongolo válasza:
Ha "legvalószínűbb érték" a kérdés, az diszkrét eloszlást jelent, tehát az általatok tanult diszkrét eloszlásokra kell kiszámolni. (A folytonosaknál egyetlen értéknek magának nincs valószínűsége.)
A legvalószínűbb érték ott van, ahol a P(k)-nak maximuma van, vagyis ahol a P(k+1)/P(k) hányados 1-nél kisebb lesz.
Pl. Poisson eloszlás esetén:
P(k) = λ^k·e^(-λ) / k!
ezért
P(k+1)/P(k) = λ/(k+1)
ami k+1>λ esetén lesz 1-nél kisebb.
Na most k egész kell legyen. Ha λ egész, akkor k=λ-1-re ez a hányados éppen 1, vagyis k=λ-1 és k=λ mindkettőre P(k) a maximumot veszi fel, két módusza van az eloszlásnak.
Ha λ nem egész, akkor k+1>λ azt jelenti, hogy k=⌊λ⌋ lesz a módusz (λ egész része).
Próbáld meg hasonlóan a többi eloszlásra is.