Az alábbi koordináta-geometria feladatokat hogyan kell megoldani?


Háziként kaptuk őket, de nekem nagyon nem azok az eredmények jöttek ki, mint aminek kellettek volna.


"Határozzuk meg a körök középpontjait és sugarait!Milyen helyzetűek egymáshoz képest a körök?"


a) x^2+y^2=25 és x^2+y^2-4x+8y=0


b) x^2+y^2=25 és x^2+y^2-12x-16y+75=0


Kaptunk hozzá utasításokat a tanárnőtől:

1/rendezni az egyenletet(x-es tagok az x-eshez y-nos az y-noshoz), ilyenkor kapunk egy másodfokú egyenletrendszert


2/az egyiket kivonjuk a másikból


3/kapunk egy elsőfokú egyenletet és abból kifejezzük az y-t vagy az x-t


4/az kifejezett változót behelyettesítsük az egyik másodfokú egyenletbe


2016. szept. 29. 21:30
 1/3 anonim ***** válasza:
73%

a) K(0:0) r=5

A másikat átalakítod:

(x-2)^2-4+(y+4)^2-16=0

(x-2)^2+(y+4)^2=20

K(2;-4) r=gyök20=2gyök5


x^2+y^2=25

x^2+y^2-4x+8y=0

Ezt a másodfokú egyenletrendszert kell megoldani úgy, ahogy írtad.


b)K(0:0) r=5

(x-6)^2-36+(y-8)^2-64+75=0

(x-6)^2+(y-8)^2=25

K(6;8) r=5


x^2+y^2=25

x^2+y^2-12x-16y+75=0

Valamint itt is meg kell oldani.


Ha az egyenletrendszereknek 1 megoldása van, akkor a körök érintik egymást, ha 2, akkor metszik egymást, ha 0 akkor nincs közös pontjuk.


Majd írj, ha elakadsz valahol, és segítek/ünk. :)

2016. szept. 29. 22:43
 2/3 anonim ***** válasza:
0%

Őszintén szólva nem nagyon értem hogy elvileg mi kéne kijöjjön a leírt utasítások alapján. Illetve, de, tudom, csak annak köze nincs a feltett kérdéshez.

A lényeg az, hogy a kör egyenletének van egy általános alakja, amiről nagyon jól leolvashatók a kör tulajdonságai.

(x-u)^2 + (y-v)^2 = r^2

az u és a v a középpont koordinátái, az r a kör sugara. Vagyis ennél a feladatnál az a lényeg, hogy ilyen alakra kell hozni az egyenleteket, és utána leolvasni az adatokat.

a.) az első egyenlet nagyon egyszerű, a bal oldalon az x és y négyzete van, a jobb oldalon meg az 5 négyzete. Ez azt jelenti, hogy a középpont koordinátája (0;0) mert hiszen nincs semmi kivonva x-ből és y-ból. A kör sugara pedig 5, mert annak a négyzete van a jobb oldalon.

A második egyenlet már összetettebb. Itt először teljes négyzetté kell alakítani azután hogy összerendeztük az x-eket és az y-okat. x^2 - 4x = (x-2)^2 - 4 és y^2 + 8y = (y+4) - 16

Ezeket ha összerakod: (x-2)^2 + (y+4)^2 = 20

Innen leolvasható hogy a középpont (2;-4) a sugár pedig gyök20

A b.) részt rád bízom.

Amit leírtál módszer azzal az adott két kör metszéspontját lehet kiszámítani, de nem ez volt a kérdés.

2016. szept. 29. 22:46
 3/3 anonim ***** válasza:
0%
A „milyen helyzetűek egymáshoz képest a körök” kérdésre válaszolt azzal, viszont sokkal egyszerűbben is megmondható a metszéspontok száma; két körnek 0;1;2;végtelen sok metszéspontja lehet (végtelen sok akkor, hogyha a két kör egy és ugyanaz). Ha két körnek két metszéspontja van, akkor a körök középpontját összekötve az egyik metszésponttal egy háromszöget kapunk, amelyre ismeretes a háromszög-egyenlőtlenség; ha a körök sugara r;R, ahol r<=R, l a középpontok távolsága, akkor r+R>l, r+l>R egyenlőtlenségek egyszerre teljesülnek. Ha ez így van, akkor a köröknek két metszéspontja van. Ha r+R=l vagy r+l=R teljesül, akkor a metszéspont egy egyenesre esik a középpontokkal, tehát a köröknek 1 metszéspontja lesz. Ha a fentiek közül egyik sem teljesül, akkor a két körnek nincs közös metszéspontja.
2016. szept. 29. 23:55