Hogyan tudnánk bizonyítani, hogy egy függőleges rugón rezgő test is harmonikus rezgőmozgást végez?


2016. szept. 28. 19:32
 1/4 bongolo ***** válasza:
100%

Legyen a pozitív irány a lefelé mutató.


Ha a rúgóra ráakasztjuk a testet, akkor x₀-lal nyújtja meg a rúgót:

mg = D·x₀


Ha ehhez képest x-szel megnyújtjuk lefelé, akkor a teljes rúgóerő:

F₁ = D·(x₀+x)

ez felfelé mutat, tehát -F₁ kell valójában..


A testre ható eredő erő:

F = -F₁ + mg = -D·(x₀+x) + mg = -D·x


(Ugyanez lesz a képlet akkor is, ha x₀-hoz képest felfelé mozdul el a test, csak akkor x negatív.)


A dinamika alapegyenlete szerint a test gyorsulása:

F=m·a = m·x''

így

m·x'' = -D·x

Ez pedig éppen a harmonikus rezgőmozgás differenciálegyenlete.

2016. szept. 28. 21:35
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Csak egy dolog nem világos. Ugye F=m*a, és itt ha az a az x, miért van mellette az idézőjel? Ne haragudj, lehet hogy hülye kérdés, de csak ez nem világos ott a végén.
2016. szept. 29. 18:34
 3/4 bongolo ***** válasza:

Az nem idézőjel, hanem a második derivált jele. A sebesség az útnak az első deriváltja, a gyorsulás pedig a második.


Hányadikos vagy? Lehet, hogy nem az igazi neked ez a differenciálegyenletes bizonyítás, ha nem tanultatok még deriválni se.

2016. szept. 29. 23:12
 4/4 A kérdező kommentje:
11.-es, tényleg nem tanultuk. :) De azért köszönöm, már nem releváns.
2016. okt. 3. 18:35