2 m hosszúságú fonalra függesztett 800 g tömegű testet függőleges helyzetéből kitérve, oldalirányba úgy lökjük meg, hogy a test r sugarú körpályán mozog (fonalinga) Mekkora a keringési idő? Mekkora erő feszíti a fonalat?

Egy kis segítséget kérnék házi feladatomban.

2013. jan. 8. 22:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Érdekes feladat, szerintem nem egyértelmű. Meglökhetem nagyonerősen és mégerősebben, más lesz a keringési idő.


Ha az a kérdés amikor éppen nem esik le fennt, akkor

1. F_cp = m*r*w2

2. F_cp >= F_g

2013. jan. 8. 23:30
 2/4 A kérdező kommentje:
Hálás köszönet, igen főleg nekem is ez a problémám vele, hogy nem értem már magát a kérdést.
2013. jan. 9. 06:46
 3/4 anonim ***** válasza:

Fonál-inga:


[link]

Ott a keringési idő képlete.


A fonálerő a testre ható súlyerő megfelelő komponense. Ehhez rajzot kell készíteni.

alfának nevezem el a fonál szögét a függőlegessel.

sin alfa = r/l -->sin^2 alfa =r^2/l^2



és

cos alfa = F/ mg

F= mg * cos alfa


cos^2 alfa = 1-sin^2 alfa =1-r^2/l^2 =(l^2-r^2)/l^2


F= mg * gyök(l^2-r^2)/l

2013. jan. 9. 11:19
 4/4 anonim ***** válasza:
Ifjutitan, ez teljesen igaz akkor, ha Matematikai ingának tekintjük a kompozíciót, pár fokos kitéréssel. A kérdésben viszont a 'körpálya', 'keringési idő' is szerepel.
2013. jan. 9. 18:09