Help! Fizika: mekkora a 15 m magasbol szabadeso test atlagsebessege az ut elso. Valaki?

mekkora a 15 m magasbol szabadeso test atlagsebessege az ut elso, illetve második felében? Megoldás 6.12m/s,12,78m/s. Az elsőt kitudom számolni: h=g/2*t^2 -> t=gyökalatt 2*h/g, utana v=g*t es vatlag=v/2. Viszont a másodiknál mar a vnull nem nulla így nem tudom a t-t kiszámolni: h=v0*t+g/2*t^2. Valaki?

2015. szept. 19. 14:24
 1/2 anonim ***** válasza:

v0 jelen esetben az a sebesség, amelyre felgyorsul a test az első 7.5 méter megtétele alatt. Ezt például munkatétellel könnyű kiszámolni, ugyanis a helyzeti energia mozgási energiává alakul át:

m*g*h = (m*v0^2)/2

v0 = gyök(2*g*h) = gyök(2*10*7.5) = 12.247 m/s


Eddig ugye szabadesésként volt jellemezhető a mozgás, az út második felében viszont olyan, mint egy függőlegesen lefelé hajított test.

Előbb kiszámoltad a v0 kezdősebességet az út második szakaszán, így az általad ír képlet alkalmazható az út számításához:

h = v0*t + (g/2)*t^2

7.5 = 12.247*t + 5*t^2

Ha megoldod a másodfokú egyenletet, megkapod, hogy t=0.507 másodperc

Így tehát földet éréskor a test sebessége:

v1 = v0 + g*t = 12.247 + 10*0.507 = 17.317 m/s

Vátlag = (v1+v0)/2 = 14.78 m/s

2015. szept. 19. 15:13
 2/2 bongolo ***** válasza:

Máshogy megoldva:


Mindkét részen lehet a munkatétellel számolni. Pontosabban az út első felén úgy, ahogy #1 is írta:


m·g·h/2 = 1/2·m·v₁²

v₁ = √(g·h) = √(10 m/s² · 15 m) = √150 m/s = 12,247 m/s


Ez lesz a sebesség az út felénél. Az átlagsebesség pedig ennek a fele.


Az út második feléhez pedig ki lehet számolni az út végén lévő sebességet ugyanígy:

m·g·h = 1/2·m·v₂²

v₂ = √(2gh) = √(2·10 m/s² · 15 m) = √300 m/s = 17,321 m/s


Ez a sebesség az út végén, vagyis az út második felének a végén is. Az út második felének az elején v₁, tehát az út második felén az átlagsebesség (v₁+v₂)/2 = 29,568/2 m/s = 14,784 m/s

2015. szept. 19. 23:43