Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy csillapodó rezgő mozgást...

Babu69 kérdése:

Egy csillapodó rezgő mozgást végző test 30s alatt 60 rezgést végez és közben amplitúdója 30%-al csökken. Mennyi a test saját frekvenciája?

Figyelt kérdés

2015. jún. 11. 10:15
 1/5 anonim ***** válasza:
Képletbehelyettesítés! Nyisd már ki a fv. táblát...
2015. jún. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hátha te ott behelyettesítéssel meg tudod csinálni akkor király vagy....
2015. jún. 11. 16:57
 3/5 Hominida ***** válasza:
#1, az idevágó képleteket szívesen olvasnám én is, mert a függvénytáblázatomban nem találok megfelelőt.
2015. jún. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
75%

Első vagyok, ne bolondozzatok már! Ott kezdődik az oktatás problémája hogy a diákokba azt sulykolják bele, hogy adunk 3 számot és abból konstruáljunk egy negyediket aztán viszlát!


Szomorú, de ez van. Legalább annyi úristenünk lenne hogy a fv. tábla heves forgatása közben gondolkodjunk már egy kicsit, vessünk pár pillantást a megadott adatokra.


Gondoljuk át, mit jelentenek és próbáljuk magunk elé diagramban elképzelni. Tudjátok egyáltalán hogy mit jelent az, hogy ott van a rugón az a szerencsétlen tömeg, rezeg mint a barom és azért sem akar megállni. 60 db lengést kell neki végezni ahhoz, hogy végre a rugóban ébredő súrlódás megegyen 30% amplitúdóveszteséghez tartozó energiát.


Persze a disszipáció miatti energiaveszteség az idő lefolyásával csökken mégpedig exponenciálisan. (Ez egyszerűen belátható, aki konyít valamit a közönséges állandóegyütthatós, lineáris, homogén differenciálegyenletekhez, ugyanis az egyszabadságfokú, szabadlengéseket ilyen egyenlet írja le, ez. pl. a Hamilton elvből teljesen nyílvánvaló...).


30% amplitúdóveszteség a megadott feltételek mellett gyakorlatilag a sajátfrekvencia szempontjából nem jelent semmit, ez azt jelenti hogy a csillapítatlan rendszer sajátfrekvenciája jó közelítéssel megegyezik a csillapított rendszer sajátfrekvenciájával.


A periódusidőt hadd ne mondjam, hogy kell kiszámolni, az osztást talán még mindenki tudja...


Most jöhet a fv. tábla:


f=1/T ahol T: periódusidő.


Bonyolult? Ugye hogy nem!


Megjegyzés: Nyílván a csillapítatlan rendszer sajátfrekvenciája nagyobb mint a csillapított rendszeré. Vagyis az 1/T kiszámításával alúlról becsültük a valós sajátfrekvenciát. Így kapásból azt mondanám, hogy a kettő közötti eltérés kb. 10^(-5), 10^(-6) nagyságrendű.

(Ha nem hiszitek miattam kiszámolhatjátok log.dekremetummal meg Lehr csillapítással...).


Na, végül remélem hasznos lesz a válasz, lényege az egésznek hogy nem kell itt túl bonyolult dolgokra gondolni. Nem tudom hogy középiskolás vagy egyetemi -e a példa. Ha középiskolás akkor elég a fv. táblázatos képlet. Ha egyetemi, akkor meg indoklásként lehet hivatkozni a zárójeles kiegészítésekre...

2015. jún. 12. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
2 Hz
2015. jún. 13. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!