A kezdetben nyugalmi helyzetben lévő testet F erő gyorsítja. A test s = 3m utat ∆t = 10s alatt teszi meg. Mekkora a gyorsíterő, ha a test tömege m = 2kg?


2015. jún. 23. 08:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ugye F = m*a.

m ismert, tehát a gyorsulást kell kiszámolni.

A gyorsulást az a = delta v / delta t képlettel számolod ki.

A kezdősebesség 0 m/s, tehát a 3 m-es út végén kell meghatároznod a sebességet... innen menni fog? :)

2015. jún. 23. 08:37
 2/4 A kérdező kommentje:
Delta v-t nem tudom kiszámolni.
2015. jún. 23. 08:42
 3/4 anonim ***** válasza:

Ja hát, amit az első ír, abból delta v-t nem tudod kihozni... Kell még a négyzetes úttörvény. Amúgy a gyorsulást úgy szokás felírni, hogy a=dv/dt.


Ill. nyílván v(t)=ds/dt, amiből ds=v*dt=Integrál[a*dt]*dt.


Mivel egyenletesen gyorsulónak tételezzük fel a mozgást, ezért v(t)=a*t, vagyis ds=a*t*dt.

Zérus kezdősebességre integrálás után s(t)=0.5*a*t^2.


Egyedül ezt a végképletet kell tudnod. Sőt igazából nem is kell tudnod, benn van a fv. táblában. Miért nem nézted meg?


a=2*s/∆t^2=6/100=0.06 m/s^2.


Ebből rögtön adódik hogy F=2*0.06=0.12 N.


Probléma?

2015. jún. 23. 09:42
 4/4 anonim ***** válasza:
Jaja, valóban kimaradt a négyzetes úttörvény, jogos! :)
2015. jún. 23. 09:54