Nem értem a matekot, valaki segítene?


A feladat: a, Egy tó vizének 5%-a párolog el naponta. Mennyi víz lesz benne 1, 2, 3 és 4 nap múlva, ha most 80.000 köbméter víz van benne?

b, Egy 90.000 Ft-os termék árát háromszor egymás után 20-20%-kal leszállították. Mennyibe kerül így ez a termék?

Nem kell a válaszokat leírni, csak valaki írja már le nekem, hogy hogyan kell megoldani, mert sehogy sem tudom megcsinálni! Holnapra kellene, szóval nagyon sürgős és fontos lenne!!



2016. szept. 8. 17:12
 1/4 dq ***** válasza:

a) kiszámolod a 80.000 5%-át, és kivonod belõle, annyi marad másnapra. A többi napot ugyanígy.

b) ugyanígy, kiszámolod hogy mennyi marad az elsõ csökkentés után, (ezt nem kérdezik ugyan), a második és a harmadik után.


Százalékot számolni tudsz, gondolom?

80.000 5%-át úgy kapod meg, hogy 80.000 1%-a 800, és akkor 5%-a

> 800*5 = 4000.

2016. szept. 8. 17:23
 2/4 dq ***** válasza:

Ha konkrét szánok helyett betûkkel számolsz, akkor feltûnhet, hogy a sok szorzást és osztást egy lépésben el lehet végezni. Egy X=90e forintos laptop árának 20%-ával történõ csökkentése megkapható

> X*(1-0.2) = X*0.8

alakban. Ahol az ügyesek/nagyok amikor 20%-os leértékelést hallanak, egybõl rávágják (fejben kiszámolva) hogy 0.8 a szorzó.


Ennek fényében a 90e forintos termék új árának kiszámítása

> ((90000*0,8)*0,8)*0,8 = 90000*0,8*0,8*0,8

alakot ölti, amit már elég számológépbe pötyögnöd, ha használhatsz olyat. Ha nem, akkor számold ki a konkrét százalékokat, és vond õket ki a termékek árából kézzel.

2016. szept. 8. 17:30
 3/4 anonim ***** válasza:

a.


p(n) = 80.000 * 0.95^n

n = eltelt napok

p(n) elpárolgott víz n nap után


Vicces mert sosem tud teljesen elpárologni :D

2016. szept. 8. 20:52
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
@3: De, mivel a párolgó víz mennyisége egy idő után eléri a hátralévő vízmolekulák méretét.
2016. szept. 9. 09:41