melyik az a szám amelyhez az egynegyedét adva 15-öt kapunk.


segít valaki?



2016. máj. 23. 16:10
 1/5 anonim ***** válasza:

12/4 = 3


12 + 3 = 15

2016. máj. 23. 16:13
 2/5 anonim ***** válasza:

x + x/4 = 15

és megoldod az egyenletet :)

5x = 60

x = 12

2016. máj. 23. 16:13
 3/5 anonim ***** válasza:
Lehet úgy is, hogy ne kelljen törtekkel számolni, hogy a nagyobbik számot 4x-nek vesszük, ennek a negyede x, ekkor 4x+x=15, vagyis x=3, tehát a nagyobik szám 4*3=12.
2016. máj. 23. 16:20
 4/5 anonim ***** válasza:

Egyenlet nélkül is meg lehet oldani, csak gondolkodni kell.


Keresünk egy egész számot, amit 4-el lehet osztani, és 15-nél kisebb. (Ha nem lehet maradék nélkül néggyel osztani, akkor nem tudsz az "egynegyedével" számolni, legalábbis nem 4-5. osztályos matekházi szintjén.)


Ez a 4, 8, 12. Ezek negyede 1, 2, 3.


Innen már nem nehéz kitalálni, hogy a 4 és a 8 még a negyedével együtt is túl kicsi, marad a 12.


Ellenőrizzük! 12/4=3. 12+3=15.


Vagy úgy is számolhatsz, hogy a keresett számodhoz hozzáadod az egynegyedét. Az eredeti számod ugye négy negyed. Négy negyed, meg 1 negyed az 5 negyed.


5 db negyedet keresel, tehát a 15-öt el kell osztani 5-tel. Ez 3. Megkaptad az 1 negyedet. Ezt megszorzod 4-el, 3x4=12. Tehát az eredményed 12.

2016. máj. 23. 16:25
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi a kedves válaszokat :3
2016. máj. 29. 00:06