Hogy kell megoldani ezt a feladatot kémiából?


Egy ismeretlen, természetben is létező fémion 0,125 mólja 9 x 10 a 23. hatványon db protont tartalmaz!

a)Melyik fém, és mekkora tömegű?

b)Hány darab elektront tartalmaz ez a fémion?

Hogy kell elkezdeni? Az adatok amennyit tudok fűzni ehhez a feladathoz, hogy 1 mólban > 1 x N azaz 6 x 10 a 23.hatványon részecske van és hogy ha ion akkor több vagy kevesebb elektronja van.. Köszönöm



2016. aug. 12. 18:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Jó a kiindulási pont, utána a feladatban levő adatokkal együtt megfigyelhető egy egyenes arányosság:

Tudjuk, hogy

1 mol ....... 6 * 10^23 db atomot tartalmaz

0,125 mol ... x db atomot tartalmaz

ahol x = 0,75 * 10^23


Mindezek után általános összefüggésként felírható az alábbi: 6*y*10²³ db protont tartalmaz az atom/ion ha 1 mól anyagról van szó (ahol is y megegyezik a protonszámmal)


0,75*y*10^23 = 9*10^23 db proton |Ennek meg kell egyeznie!|

y = 12


Tehát a 12-es rendszámú elem ionjáról van szó; a magnéziumionról.


Ezek után már az elektronszámát kitalálod. :)

2016. aug. 12. 19:23
 2/3 anonim válasza:

Az első jól írta, de egyszerűbben is ki lehet számolni!

1. Ha tudjuk hogy 0.125 mólban 9×10^23 db proton van, akkor ebből egyszerűen kiszámíthatjuk hogy 1 mólban 72×10^23 db proton van. (8x több, ugyanis 8-cal kell szoroznunk a 0,125öt, hogy 1et kapjunk)


2. tudjuk hogy 1 mól az 6×10^23 db protont tartalmaz. Ha egy konkrét anyagra kérdez rá a feladat, akkor az anyag rendszámát (ami megadja a proton számot) szorzom be a 6×10^23 -al, amit te is leírtal. Mi már tudjuk, hogy ez a szám a 72, ezért ezt elosztom 6-tal, hogy megtudjuk melyik ez a rendszám. 72/6 = 12 TEHÁT 12×6×10^23 db proton tartalmaz 1 mól Mg, ugyanis annak 12 a rendszáma


3. Mivel azt is tudjuk hogy az elemek a nemesgázszerkezet elérésére törekszenek, ehhez a Mg-nak le kell adnia 2db elektront hogy elérje ezt (2. főcsoportban található). Mg2+ a jelölése, csak fölső indexben a számok, tehát ez mutatja nekünk, hogy 2db elektronnal kevesebbje lesz mint protonja. Ebből adódik az, hogy 10×6×10^23 db elektront fog tartalmazni, azaz 6×10^24 db-ot! Míg protonból 7,2×10^24 db-ot egyszerűbben felírva.

Remélem segítettem.

2016. aug. 14. 15:56
 3/3 anonim válasza:
Azt kifelejtettem, hogy azért Mg2+ a jelölése, mert 2db elektront lead, ezért kétszeres pozitív töltést kap:) Ha van kérdésed nyugodtan írj.
2016. aug. 14. 16:00