Le tudná nekem valaki vezetni ennek a kémia feladatnak a megoldását? ( lent írom a feladatot, de egyébként az Ötösöm lesz kémiából példatár 486/ B feladatáról lenne szó)

100 cm3, 29 m/m% os, 1,0345 g/cm3 sűrűségű forró ecetsavoldatban sztöchiometrikus mennyiségű bárium-oxidot oldunk fel. Hány g só kristályosodik ki, ha a keletkezett oldatot lehűtjük 0 celsiusfokra, 0 fokon 100 g víz 59 g bárium-acetátot old és 1 mol bárium-ecetát 3 mol vízzel kristályosodik ki.

2014. nov. 30. 15:03
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Klasszikus Villányi. Nem is ő lenne ha nem lenne ilyen szívatós :D


Lássuk mennyi az a sztöchiometrikus BaO. Ehhez kell az ecetsav molszáma. Az ecetsavoldat tömege =V*ró=103,45g. Ez 29%-os, vagyis 103,45*0,29=30 gramm tiszta ecetsav van benne. Az ecetsav (CH3-COOH) moláris tömege M=60g/mol, tehát az ecetsav anyagmennyisége az oldatban n=m/M=30/60=0,5 mol.


2 CH3-COOH + BaO ---> (CH3COO)2Ba + H2O


Látszik hogy 2 mol ecetsavból 1 mol só keletkezik, vagyis 0,25 mol. Ennek moláris tömege 255,4 g/mol, ezért a keletkező Ba-acetát tömege 63,85 gramm.


Most jön az érdekes rész. Mert ugye azzal elég nehéz számolni hogy az oldatból elfogyó ecetsav helyett pluszban keletkezett víz és így mekkora a térfogatunk. Helyette keverési egyenletet írhatunk fel. Persze itt most kicsit módosítjuk, mert itt nem összeöntünk két oldatot hanem a kiindulási oldat válik szét egyrészt egy valódi telített oldatra, másrészt egy kristályvizes sóra, ami kezelhető kvázi-oldatként mivel ő is sót és (kristály)vizet tartalmaz:


m1*w1 = m2*w2 + (m1-m2)*w3


Tehát ugye van egy m1 tömegű w1 tömegszázalékos oldatunk ami szétválik egy m2 tömegű w2 "tömegszázalékos" kristályra, és a fennmaradó tömeg (m1-m2) alkot egy w3 %-os valódi oldatot ami telített. Lássuk miket tudunk ebből.


A kiindulási oldat 103,45 gramm volt, ebben oldottunk 0,25 mol BaO-t, 38,325 gramm, tehát az m1 oldattömeg összesen 141,775 gramm. Feloldódás után lesz benne 63,85 g Ba-acetát ezért a w1 tömegszázalék= 63,85/141,775*100%=45%


Az m2 lesz a kérdés mert azt akarjuk tudni hány g kristályvizes só válik ki. De attól még kéne neki a "tömegszázaléka", vagyis hogy mennyi tisztán a só aránya a kristályvizes vegyületben. Ehhez felhasználhatjuk a moláris tömegeket: w2=M(Ba-ac)/(Ba-ac*3H2O)*100%=255,4/309,4*100%=82,55%


A valódi oldat tömege az ugye lesz (141,775-m2) és a w3 tömegszázalékát szintén kiszámíthatjuk mert tudjuk hogy 100 g víz 59 g sót old, vagyis egy ilyen oldat 159 g, tehát w3=59/159*100%=37,1%


Most már mindent tudunk az ismeretlenen (m2) kívül, a felírható egyenlet:


141,775*45 = m2*82,55 + (141,774-m2)*37,1


Ez egy egyismeretlenes egyenlet, amit ha megoldok, egyből a feladatban feltett kérdést köpi ki válaszként. Ez már gondolom nem okoz gondot, a levezetését rád bíznám :) Persze ha valami nem világos írj nyugodtan, figyelni fogom :)

2014. dec. 2. 11:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!:)) hát igen, jó sokat szenvedtem ezzel a feladattal... :D
2014. dec. 2. 20:47