Nem értek a kémiából néhány feladatot, valaki segítene? 8. osztály


A kémiatanárunk sose magyaráz el semmit, minidig önálló vázlatkészítés van a könyv alapján. Ez az anyagok tulajdonságainál még nem lenne baj, de a dolgozatban mindig képletek, számítási feladatok vannak. Munkafüzetünk nincs, ezért gyakorolni nem tudunk. Ezek közül a tömegszázalékos feladatokat nem értem, pl: 100 gramm 3,65 tömegszázalékos sósav mennyi Al2O3-ot és mennyi Al(OH)3-ot old fel? meg a másik példa: 22 gramm szén-dioxidot hány gramm 10 tömegszázalékos Ca(OH)2-oldat köt meg?


Valaki el tudja magyarázni ezeknek a megoldását ezeken a példákon?



2014. márc. 29. 20:20
 1/3 bongolo ***** válasza:

Az x tömegszázalék azt jelenti, hogy 100 gramm oldatban van x gramm oldott anyag.

Most 100 gramm sósavban (ami vizes oldat) van tehát 3,65 gramm tiszta sósav.


Először fel kell írni a reagáló és a keletkező anyagok képletét:

Al₂O₃ + HCl → AlCl₃ + H₂O

aztán egyeztetni kell az együtthatókat:

Al₂O₃ + 6 HCl = 2 AlCl₃ + 3 H₂O

majd mindegyikhez molekulasúlyokat kell írni:

Al₂O₃: 102

6 HCl: 6·36,5 = 219

2 AlCl₃: 2·133,5 = 267

3 H₂O: 3·18 = 54


Vagyis azt látjuk, hogy 219 gramm tiszta sósav tud reagálni 102 gramm Al₂O₃-mal. (A maradék két molekulasúlyt fel se kellett volna írni, nem baj...)


Most már csak sima egyenes arányosság, mert nem 219, hanem csak 3,65 gramm tiszta sósavunk van:

102/219 = x/3,65

amiből x = 3,65·102/219 a feloldott Al₂ O3 tömege.


A végén az egyenes arányosság már nem kémia, hanem matek. Ha nem tudod kapásból felírni, írd fel lépésenként:

219 gramm HCl reagál 102 gramm Al₂O₃-mal

1 gramm HCl reagál 102/219 gramm Al₂O₃-mal

3,65 gramm HCl reagál 3,65·102/219 gramm Al₂O₃-mal


A többi feladat is ugyanígy megy.

2014. ápr. 1. 10:58
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, szerintem megértettem.
2014. ápr. 1. 15:11
 3/3 bongolo ***** válasza:
Szuper, a többi feladat akkor biztos megy magadtól.
2014. ápr. 1. 17:26