Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 8. Ha a számjegyeit felcseréljük ennek a számnak, az eredetinél kisebb számot kapunk. Ezt a két számot összeszorozva 1855-öt kapunk. Melyik kétjegyű számról van szó?


2016. júl. 10. 16:09
 1/6 anonim ***** válasza:
53 és 35
2016. júl. 10. 16:20
 2/6 anonim ***** válasza:

Ahogy az előző válaszoló is írta, annyi a megoldás. Kicsivel részletesebben:


[link]

2016. júl. 10. 16:29
 3/6 anonim ***** válasza:

Még részletesebben, egyenletrendszerrel megoldva:

1) x+y=8

2) (10x+y)*(10y+x)=1855


2) egyenletet kifejtve:

100xy + 10x^2 + 10y^2 + xy = 1855

101xy + 10x^2 + 10y^2 = 1855

Ebbe behelyettesítjük az az 1) egyenletből, hogy x=8-y :

101y*(8-y) + 10*(8-y)^2 + 10y^2 = 1855

808y - 101y^2 + 640 - 160y + 10y^2 + 10y^2 = 1855

-81y^2 + 648y = 1215

81y^2 - 648y + 1215 = 0

Másodfokú egyenlet, programmal megoldva:

y1=5, y2=3

Ezt visszahelyettesítve az 1) egyenletbe, látható, hogy x1=3 és x2=5,

tehát a két szám az 53 és a 35.

2016. júl. 10. 16:47
 4/6 anonim ***** válasza:

Lehetne: 71,62,53,44

Mivel a szorzat(1855) 5-tel osztható, az 5-nek benne kell lenni, tehát csak az 53 lehet! :D

2016. júl. 10. 17:08
 5/6 anonim ***** válasza:
Elírás: 44 sem lehetne.
2016. júl. 10. 17:09
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen minden helyes válaszadónak! Leginkább a hármasnak, mert másodfokúval oldotta meg, ezzel kellett! :)
2016. júl. 12. 18:57