Ha egy kétjegyű szám számjegyeit felcseréljük, akkor az eredetihez képest feleakkora számot kapunk. Az egyik számjegy kétszerese a másiknak. Melyik ez a szám?


2015. ápr. 12. 14:16
 1/3 anonim ***** válasza:
Hát… Ha az egyik számjegy kétszerese a másiknak, akkor csak a 12, 21, 24, 36, 42, 48, 63 és 84 számok jönnek szóba. Próbálgasd ki őket, és megtalálod az összes jót.
2015. ápr. 12. 14:22
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha nem próbálgatod végig, akkor is megtalálod az összes jót. :D

Mikor lesz a 21x-nek a fele 12x ?

2015. ápr. 12. 14:56
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen a két számjegy a és b


Ezekkel a szám

N = 10a + b

A fordítottja

R = 10b + a

A feltétel

1.) R = N/2

2a.) a = 2b

2b.) b = 2a


Az első feltételből

2R = N

Behelyettesítve a számok helyi értékes alakját

2(10b + a) = 10a + b

Felbontva a zárójelet, majd összevonva lesz

20b + 2a = 10a + b

19b = 8a


A 2a) feltétellel

19b = 16b


A 2b.) feltétellel

38a = 8a


vagyis a feladatnak nincs megoldása.

2015. ápr. 14. 12:17