Segítség! Valaki el tudná magyarázni? Sűrgös!


Határozd meg az alábbi kifejezések értelmezési tartományát!


a) Négyzetgyök alatt x-1


b) Gyök alatt -x-2


c) Gyök alatt 2x+1


d) Gyök alatt -xnégyzet +4x-4


e) Gyök alatt xnégyzet -2x+1


Előre is köszönöm!



2016. jún. 23. 13:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mindegyiknél annyira kell figyelned, hogy a négyzetgyökjel alatt nem állhat negatív szám. Tehát bármi is van a gyök alatt, az nagyobb vagy egyenlő, mint 0. Ezeket az egyenlőtlenségeket kell minden esetben megoldanod.
2016. jún. 23. 14:32
 2/4 Arp Du ***** válasza:

d) -(x^2) ha jól értem

-(x^2) +4x-4 >= 0 (ez nagyobb vagy egyenlő jel)

-(x^2) +4x-4=0 megoldását (x=?) kiszámolod megoldó képlettel

csak 1 megoldás jött ki x=2

a kifejezés értéke: x=2 helyen 0, x<2 és x>2 tartományokban 0 feletti (+) vagy 0 alatti (-),

megkeresed melyikben pozitív (negatív érték a négyzetgyökjel alatt nem értelmezhető, csak 0 vagy pozitív)

x<2 tartomány pl. x=1 behelyettesíted

-(1^2) +4*1 -4= -1


x>2 tartomány pl. x=3

-(3^2) +4*3 -4= -9+12-4 =-1


mindkét tartományban negatív a kifejezés értéke

az értelmezési tartomány csak x=2


remélem segített

2016. jún. 23. 19:21
 3/4 Arp Du ***** válasza:

e) xnégyzet -2x+1 =0

másodfokú egyenlet megoldóképlettel (a*xnégyzet +b*x + c=0)

x=1

x=1 helyen a kifejezés értéke 0, és csak itt 0


x<1 tartományban 0 feletti (+) vagy 0 alatti (-)? 0-t nem érinti

pl. x=0 behelyettesítése a kifejezésbe

0^2 -2*0 +1 =+1

pozitív

x<1 benne van az értelmezési tartományban


x>1 tartomány + vagy -?

pl. x=2

2^2 -2*2 +1= 4-4+1= +1

x>1 benne van az értelmezési tartományban

és x=1 is benne van

2016. jún. 23. 19:40
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!!
2016. jún. 24. 09:56