Ilyenekre gondolok hogy pl. 18a^7b^4+6a^5b^7+30a^10b^3= és használni kellene hozzá a nevezetes azonosságokat

2015. febr. 3. 17:34
 1/1 anonim ***** válasza:

Hú, hát az algebrai kifejezésekből kiemelés az nem két sorban elmagyarázható, de a lényeg:

Arra törekszünk, hogy összeg alakban lévő kifejezést szorzatként írjunk fel (tehát úgy, hogy ha a szorzásokat elvégzem, megkapjam az eredeti kifejezést. Azt nézed meg, hogy melyik az a szorzótényező, ami minden tagban, vagy legalábbis több tagban benne van. Utána azt leírod előre, majd utána zárójelben azt ami 'maradt', azután, hogy minden tényezőt elosztottál a kiemeléssel.

Pl. 5x+15y esetén, mindkét tagban benne van az hogy '5' tehát leírod, majd 5x/5=x , 15y/5= 3y -t kapsz, tehát a kiemelés így fog kinézni: 5(x+3y)

Igazából olyasmi, mintha egy tört számlálóját néznéd, és észrevennéd, hogy adott számmal/kifejezéssel egyszerűsíthetsz, csak miután "egyszerűsítettél" zárójelbe teszed és a zárójel elé írod azt amivel "egyszerűsítettél".

Úgy is lehet fogalmazni, hogy megkeresed a legnagyobb közös osztójukat, azzal elosztod mindegyik tagot, utána az osztót kiírod a zárójel elé, a 'megmaradtakat' pedig hagyod a zárójelen belül.

pl.: 6b^4a^3+15b^2a^5=3b^2a^3(2b^2+5a^2)

Az ilyen bonyolultaknál amit írtál, az a lényeg, hogy ügyesen kell kiemelni, hogy a megmaradó tagokból kijöjjön a nevezetes azonosság.


Remélem nem kavartalak meg a különböző megfogalmazásokkal. Ugyan azt jelentik, válaszd azt ami a legérthetőbb.

2015. febr. 3. 20:14