Bizonyítható-e, hogy az alábbi képen definiált művelet kommutatív?


[link]


Ha igen van-e egységeleme és milyen tartományon értelmezhető?



#Kommutatív_műveletek
2016. jún. 19. 11:53
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem adtad meg, mi az alaptested. Felteszem, hogy valós.


(0,1)-en értelmezve van (az értéke 0), (1,0)-n viszont nem értelmes, tehát a legtágabb tartományon, amin értelmezhető, nem kommutatív. Viszont ha értelmes (a,b)-n és (b,a)-n is, akkor ugyanazt az értéket veszi fel mindkét helyen. (Felírod, hogy g(a,b)=g(b,a), és megnézed, azonosság-e.) Az egység az 1. Mindenhol értelmes, kivéve ott, ahol a nevező 0.

2016. jún. 19. 15:16
 2/8 A kérdező kommentje:
Alaphalmaz a valós számok teste. Hogy a g(a,b)=g(b,a) azonosságot kellene bizonyítani az triviális. Maga a bizonyítás ami négy esetre korlátozódik. ennek részletesebb bemutatására nem vállalkozott senki. Tegyük fel, hogy g(a,b)=s(a,b)/n(a,b). Igazolni kellene, ha n(a,b) nem zérus, akkor s(a,b)n(b,a)=s(b,a)n(a,b). A g(1,a)=a szintén triviális. Marad még n(a,b)=0 a paraméteres gyökös egyenlet vizsgálata.
2016. jún. 19. 20:23
 3/8 anonim ***** válasza:
Maga a bizonyítás 2 eset, vagy 1 az x vagy az y egyike, vagy nem. Egyszerűen felírod a képletet, felszorzol, egyszerűsítesz, és konstatálod, hogy ugyanaz. Senki nem fogja neked ide bemásolni.
2016. jún. 19. 20:30
 4/8 A kérdező kommentje:
Egyetemi vizsgán a levezetés és bizonyítás helyett nem ezt szokták odaírni:" felírod a képletet, felszorzol, egyszerűsítesz, és konstatálod...". Én nem tudnék így állításokat kijelenteni, ahogy a kedves válaszoló teszi. Hol marad az egzaktság?
2016. jún. 21. 20:39
 5/8 anonim ***** válasza:
Egyetemi vizsgán nem szívességet teszel valakinek azzal, hogy megmondod, milyen triviális lépések után kapja meg a eredményt, hanem van tollad, papírod, rengeteg időd, és saját magadnak fontos, hogy letisztázd. Egyébként egy szint felett egyetemi vizsgán is mondhatod, hogy innentől számolás.
2016. jún. 21. 21:09
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem szerettem volna "akadémiai vitába" bocsátkozni magával, de megkérdezem a #1 alatt adott válasza az valójában értelmes és szakszerű volt. "(0,1)-en értelmezve van (az értéke 0), (1,0)-n viszont nem értelmes" válasz a kérdésemre? És valójában mit ért azon, hogy (1,0)-n? Létezne ilyen intervallum, hogy (1,0)? Hát persze, hogy előfordulhat felsőfokú vizsgán, innen már számolás kérdése az egész. De nem így. Meg se fordult a kedves válaszolónak a fejében a kérdés mögé nézni. Mert nem mindennapos dolog olyan kétváltozós művelettel találkozni, hogy az ránézésre ne lehessen el dönteni, hogy kommutatív. Különben egy függvénypáros kapcsán a kérdést már a XIX. sz végén ezt a feladatot megoldották. Elszomorító, hogy mostanában egyre több ilyen hasonló lekezelő, destruktív válaszokkal találkozni. Sz. Gy.
2016. jún. 22. 15:26
 7/8 Fibonacci ***** válasza:
2016. aug. 5. 22:43
 8/8 A kérdező kommentje:
#7 válasza nagyon pontos és korrekt volt. Köszönöm. Sz. Gy.
2016. aug. 11. 18:30