Hogyan tudnám megoldani az alábbi feladatot? ( Lent )

Acél huzal sűrűsége 7,8 * 103 kg/m3, szakítószilárdsága 624 MPa. Függőleges helyzetben milyen hosszúság esetén szakad el saját súlyától? A nehézségi gyorsulás értékét 10 m/s2 – nek veheti. Magyarázza el a számítás menetét!

2016. jún. 9. 12:37
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nem tanultam szilárdságtant, de megpróbálom megoldani. Mindenesetre vesd össze azzal, amit tanulsz, hátha hülyeséget írok.


A szakítószilárdságról ezt olvasom a wikipédián: "a szakítógépen mérhető húzóerőt mindig a próbatest eredeti keresztmetszetével osztják el. A valódi feszültség ennél az értéknél mindig nagyobb, hiszen terhelés alatt a keresztmetszet csökken."


Ha a huzal keresztmetszetének a felülete A, a hossza pedig ℓ, akkor a tömege:

m = A·ℓ·7,8·10³ kg/m³

A feszültség (számomra a képlet szerint nyomás) pedig:

σ = F/A = m·g/A

σ = ℓ·78·10³ kg·m/s²/m³

Szerencsésen kiesett a felület.

A mértékegység (kg·m/s²/m³ = N/m³) kicsit átalakítva:

σ = ℓ·78 kPa/m


Innen már egyszerű. A szakítás határán ez pont megegyezik az acél szakítószilárdságával, ami 624 MPa = 624·10³ kPa

ℓ·78 = 624000

lehagytam a mértékegységeket, méterben jön ki belőle a hossz.

2016. jún. 9. 17:32