Atsarja Bháskara hindu matematikus könyvéből (XII. század), amit a legenda szerint a pártában maradt lányának írt: "Három öl magas oszlop tetején páva ült. Az oszlop tövében lakott egy kígyó. A páva meglátta a hazaigyekvő kígyót, amely az oszloptövétől háromszor olyan messze volt, mint az oszlop magassága. A páva egyenes vonalban lecsapott a kígyóra és elérte, mielőtt elbújhatott volna.

Milyen messze voltak az oszlop tövétől a találkozás pillanatában, ha a kígyó és a páva ugyanakkora utat tettek meg a találkozásig?"

Köszönöm szépen a válaszaitokat!



2016. jún. 2. 08:56
 1/6 onkelkarl ***** válasza:
Lerajzoltam neked gyönyörű szépen: [link]
2016. jún. 2. 09:18
 2/6 anonim ***** válasza:

Az oszlop 3 öl magas, a kígyó az oszlop tövétől(=házától) 9 öl távolságra van.

Az oszlop tetejéből ha húzol egy egyenest, ami kb ugyanolyan hosszú, mint amit a kígyó megtett az oszlop tövéig. Ekkor a találkozásuk távolsága az oszlop tövétől x távolságra van, míg a kígyó megtett (9-x) távolságot, és ugye akkor a páva is (9-x) távolságot tett meg.

Így van egy derékszögű háromszöged, amire felírható a Pitagorasz-tétel:

3^2 + x^2 = (9-x)^2

9 + x^2 = 81 - 18x + x^2

18x = 72

x = 4

Vagyis 4 öl távolságra voltak az oszlop tövétől.


Így leírva lehet, hogy kicsit nehezebb értelmezni, de ha felrajzolod, látni fogod.

2016. jún. 2. 09:20
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!😊😊😊
2016. jún. 2. 09:46
 4/6 anonim válasza:
2., tudom hogy már régen volt ez de mégis mit jelent a ^? Köszi!
2023. márc. 13. 20:46
 5/6 anonim ***** válasza:
Négyzetre emelés.
2023. márc. 13. 21:35
 6/6 anonim ***** válasza:

Egész pontosan hatványkitevő, de mivel a válaszomban ^2 van mindenhol, ez négyzetre emelés.

X^3 azt jelentené, hogy "x a harmadikon", és így tovább.

2023. márc. 13. 21:36