SOS Segít valaki a matek háziban, nagyon nem értem?


Dani egy 2m széles ablak mögött, az ablaktól 1m távolságra ül, amikor az úton, az ablak síkjával párhuzamosan, attól 11m távolságra, másodpercenként 12m-t megtéve elhalad egy zárt teherautó. Dani hány másodpercig látja a teherautó 6m hosszú rakterének ablak felöli oldalát (esetleg az oldalának csak egy részét)?


Ez a feladat. Nyolcadikos vagyok, szóval a lehető legegyszerűbb módon segítsetek légyszi. Életmentő lenne. És nem azért nem tudom, mert hülye vagyok, csak egyszerűen még nem foglalkoztunk ilyen feladattal.


Privát üzenetet is elfogadok!



2016. máj. 29. 13:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Először azt kell megnézni, hogy az ablakon keresztül mekkora utat lát; ha rajzolsz egy ábrát, akkor két háromszöget kapsz (egyik háromszög a másikban van), ez a két háromszög hasonló lesz egymáshoz, mivel szögeik ugyanakkorák lesznek. A kis háromszög egyik oldala 2 méter hosszú, magassága 1 méter, a nagy háromszög magassága 11+1=12 méter, a kis háromszög adott oldalával párhuzamos oldal hossza legyen x. Ebben az esetben kétféleképpen is fel tudjuk írni a hasonlóság arányát; egyrészt (nagy magassága)/(kicsi magassága)=12/1=12, másrészt (nagy oldala)/(kicsi oldala)=x/2, ezeknek értelemszerűen egyenlőeknek kell lenniük, tehát 12=x/2, vagyis x=24 méter, ekkora utat lát be az ablakból.


Mikor elhalad az ablak előtt a teherautó, akkor az utolsó pontja az autó vége, de amikor először meglátja a végét, addig a teherautó 6 métert tett már meg, tehát az a kérdés, hogy a teherautó vége mennyi idő alatt tesz meg 24+6=30 métert. Ha 12 métert 1 másodperc alatt tesz megy, akkor 1 métert 1/12 másodperc alatt, 30 métert 30/12=2,5 másodperc alatt, tehát a teherautót 2,5 másodpercig látja, míg elhalad az ablak előtt.

2016. máj. 29. 14:13
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de hogy kapok két háromszöget úgy, hogy az egyik háromszög a másikban van? Legalábbis én úgy értelmeztem a feladatot, hogy Dani az ablak egyik oldalán, a teherautó pedig a másik oldalán van.
2016. máj. 29. 14:44
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
Rajzold le!
2016. máj. 30. 18:20