Newton binomiális egyenletével egy feladat? (nehezebb feladatról van szó, feladat a leírásban)


Itt a feladat: [link]



A kérdés hogy hányadik tagnál van x és y ugyanazon a hatványon.



2016. jún. 1. 18:50
 1/9 A kérdező kommentje:

Remélem látható a kép, én amire jutottam:

a számlálóban lévő x és y soha nem lehet ugyanazon hatványon mivel (a+b)-esetén is csak ha páros hatványon vannak lesz egyenlő hatványon a két szám valahányadik tagnál mivel páros hatványon van páratlan elemű tag, és ott a középsőnél egyenlő a hatvány, mivel a számlálók megegyező hatványon vannak, és nincs középső elem az az x és y nem lehet ugyanazon hatványon.



Egy törtön belül se lehetnek ugyanazon hatványon mivel akkor különböző előjelű lesz az x és az y.



Így csak a két tört nevezőjében lévő x,y nak van esélye valahányadik elemnél ugyanarra a hatványra kerülni, viszont itt nekem (ha mindent jól számoltam) 6.8 jött ki, vagyis a 6.8 adik tagnál.. Ami ugye nem értelmezhető, szóval elvileg a feladatnak nincs megoldása.



De nekem gyanús hogy felmérőbe felhagyjanak így feladatot, gondolom érthető módon... Szeretném ha valaki letudna ellenőrizni.

2016. jún. 1. 18:55
 2/9 anonim ***** válasza:

n/2-(17-n)/4=(17-n)/2-n/6

6n-51+3n=102-6n-2n

17n=153

n=9


ellenőrizni kéne, mert a macska itt szambázott közben a klaveszon!

2016. jún. 1. 19:21
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem jött ki 9-el :\.
2016. jún. 1. 19:30
 4/9 anonim ***** válasza:
Hogy csinálod, hogy nem jön ki? Ne baxxá má ki velem! :-)
2016. jún. 1. 19:33
 5/9 anonim ***** válasza:

Pedig ez roppant egyszerű; ha az első tag a szorzatban k-adikon van, akkor a második tag 17-k-adikon. Ha átírjuk törtkitevős alakba a tagokat, majd hatványozunk, akkor ezt kapjuk:


(x^(1/2)/y^(1/6))^k * (y^(1/2)/x^(1/4))^(17-k) =


= x^(k/2)/y^(k/6) * y^((17-k)/2)/x^((17-k)/4) =


= x^((-17+3k)/4) * y^((51-4k)/6)


Azt akarjuk, hogy a kitevők egyenlőek legyenek, tehát


(-17+3k)/4=(51-4k)/6


-102+18k=204-16k


34k=306


k=9, tehát a 10. tag esetén (k=0-tól számolva) lesznek a kitevők egyenlőek. Az ellenőrzést rád bízom, a végeredmény 5/2 lesz, bár a "hányadik tagnál van x és y ugyanazon a hatványon" nem egyértelmű; ami kijött, az az x*y alakra vonatkozik, de ha x/y alakban keressük a megoldást, akkor másik alakban is fel kell írni az egyenletet, ekkor ezt kapjuk:


(-17+3k)/4=-(51-4k)/6


-102+18k=-204+16k


2k=-102


k=-51, értelemszerűen k értéke 0<=k<=17, tehát ez nem megoldás.

2016. jún. 1. 19:39
 6/9 A kérdező kommentje:

Bocsánat, én tévedtem...


Köszönöm a megoldást, megkaptam a hibát abban is amit magamnak írtam fel, mind a két kedves válaszolónak nagyon köszönöm, zöld kéz ment!


Tényleg nagyon hálás vagyok!

2016. jún. 1. 19:47
 7/9 A kérdező kommentje:

Azt hogy nehéz feladat azért tettem oda sunyiban hogy hátha jobban felhívja a kérdés magára a figyelmet, holnapra a megoldását tudnom kell.


Annyira még nem mennek jól ezek, most 1 hónapja tanultuk, tényleg nagy hülyeséget néztem be, nem írom le inkább mit :)) )

2016. jún. 1. 19:49
 8/9 A kérdező kommentje:
x/y - ra nem hiszem hogy vonatkozik, ennyi volt a leírásban, de ebben az esetben y negatív hatványon van ha természetes formájába felírjuk a hatványozott számot. De ez nekem se volt egyértelmű.
2016. jún. 1. 19:51
 9/9 A kérdező kommentje:

,,Hogy csinálod, hogy nem jön ki? Ne baxxá má ki velem! :-)"


Bocsi, kibaxtam veled :P. De kijött!

2016. jún. 1. 19:52