Nagyon kéne a segítség. Két dobókockával dobunk: mekkora a valószínűsége h a két szám összege páratlan? Mekkora a v. h a két szám összege prím?

2016. jún. 1. 16:14
 1/1 anonim ***** válasza:

Mindkét kérdésnél az összes esetek száma 6*6=36.


-Az összeg páratlan; két szám összege akkor páratlan, hogyha az egyik páros, a másik páratlan. Az egyik kockán bármi kijöhet, ez 6 lehetőség, a másodikra csak ellenkező paritású, tehát 3, így 6*3=18-féleképpen jöhet ki páratlan összeg. Ha ezt nem érted, akkor fel is lehet írni úgy, hogy az egyiket fixálod, és utánaírod, hogy mellé mi kerülhet:


1: 2, 4, 6

2: 1, 3, 5

3: 2, 4, 6

4: 1, 3, 5

5: 2, 4, 6

6: 1, 3, 5, összesen 18 lehetőség.


Tehát annak a valószínűsége, hogy páratlan lesz a dobott számok összege, 18/36=1/2=0,5=50%.


-Az összeg prímszám: ennél sajnos nem ússzuk meg, hogy darabonként felírjuk:


2: 1+1

3: 1+2, 2+1

5: 1+4, 2+3, 3+2, 4+1

7: 1+6, 2+5, 3+4, 4+3, 5+2, 6+1

11: 5+6, 6+5, ezekből összesen 15 van, tehát a valószínég: 15/36=5/12=~0,4167=41,67%.

2016. jún. 1. 16:48