Lehetséges-e, hogy egy esemény bekövetkezésének valószínűsége irracionális szám?
Figyelt kérdés
A legtöbb esetben (legalábbis amivel eddig én találkoztam), mindig egész számokat osztunk egésszel, vagy racionális számokat szorzunk/adunk össze, ezek eredménye mindig racionális. Viszont lehet-e olyan esetet konstruálni, ahol irracionális változókkal kell számolnunk (gondolom ez szükséges feltétel), és végeredményül is irracionális számot kapunk?2016. márc. 14. 00:38
1/11 anonim válasza:
Az irracionális szám nem írható fel 2 szám hányadosaként és jellemzően a valószínűségszámításnál a kedvező eset/összes eset megadja egy esemény valószínűségét. persze bonyolultabb dolognál nem így számolunk, de ettől függetlenül ez az alapképlet szóval az én tudásom szerint nem.
2/11 anonim válasza:
Persze, pl mennyi az eselye, hogy a (0,10) intervallumon veletlenszeruen valasztva egy szamot pinel kisebbet kapunk?
3/11 anonim válasza:
Olyan eset, hogy a feladat szövegében nincsenek irracionális számok:
Jelöljük egy egységnégyzet egyik csúcsát A-val. Mekkora a valószínűsége, hogy a pontjai közül egyet egyenletes eloszlással véletlenszerűen kiválasztva A-tól 1-nél kisebb távolságra levő pontot kapunk?
4/11 anonim válasza:
Azonos eloszlású, diszkrét változóval (azaz amikor minden elemi esemény gyformán valószynű, és csak véges sok van) dolgozva a jó/összes képlet miatt valóban nem tud irracionális kijönni. Ellenben folytonos változók esetében (erre az előbb kaptál két példát), vagy ha a diszkrét változók nem uniform eloszlásúak, akkor simán lehet irracionális az eredmény. Utóbbira triviális példa, hogy ha a pénzérme, amivel dobunk, nem tökéletes: a fej esélye 0,5+gyök(1/1000), az írás esélye 0,5-gyök(1/1000) [vagy tetszőleges irrac számok]. Ez a példa közelebb áll a valósághoz, mint az ideális 50-50 eset, és nyílván már egyetlen dobás esetében irracionális valószínűséget kapunk.
5/11 Tom Benko válasza:
Egységnégyzetbe rajzolt egységsugarú körbe mekkora eséllyel találunk bele egy véletlenszerűen kiválasztott ponttal? Ez még nem csak irracionális, de transzcendens is. Na?
Annyi viszont igaz, hogy megszámlálható eseménytéren (azaz a klasszikus valszámban) ilyen nem fordul elő.
6/11 anonim válasza:
Csak egy érdekesség: A és B kártyáznak azonos csomagból 1-1 van mindkettőjüknél. Megkeverik, A nyer ha valamelyik pozícióban azonos lap van. Ennek a valószínűsége rendkívül közel lesz 1-1/e-hez -- 52 lapos csomagnál már a 69. tizedesjegyig pontos. Véges csomaggal természetesen nem érhető el az 1-1/e de gondoltam azért megemlítem mert a legtöbben nem gondolnánk erre.
7/11 anonim válasza:
A valószínűségelméletben a p valószínűségi mérték nem a kedvező/összes, hanem egy halmaznak (eseménynek) a mértéke. 0-tól 1-ig folytonosan változhat az értéke. Az igazi valószínűségszámítás gyűrűelméleten és mértékelméleten alapul.
8/11 anonim válasza:
hogy egy kicsit nevezetesebb példa is legyen: buffon-féle tűprobléma.
9/11 Tom Benko válasza:
@7: Azért egy véges eseménytéren nehéz lesz folytonos függvényt definiálni.
10/11 anonim válasza:
Veges teren a szokasos topologiaval minden fuggveny folytonos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!