Egy gyerek 30 fokos szög alatt hajit el egy követ.Mely távolságoknál lesz a mozgási energia a helyzeti energiával egyenlő?

Egyáltalán hogyan kéne nekifognom...?



2016. máj. 31. 22:40
 1/3 bongolo ***** válasza:

v sebességgel dobta el.

vízszintes komponens: v·√3/2

függőleges komponens: v/2


t idő múlva:


a pozíció:

  x(t) = v·√3/2·t

  y(t) = v/2·t - g·t²/2

a sebesség:

  vízszintes ugyanaz végig: vx(t) = v·√3/2

  függőleges: vy(t) = v/2 - g·t

  eredő sebesség: ve(t) = √(vx²+vy²)

a helyzeti energia:

  E₁ = m·g·h = m·g·y(t) = m·g·(v/2·t - g·t²/2)

a mozgási energia:

  E₂ = 1/2·m·ve² = 1/2·m·(vx²+vy²) = 1/2·m·(v²·3/4 + (v/2 - g·t)²)


Ez a kettő azonos, ebből kijön egy másodfokú egyenlet t-re. A tömeg kiesik, de a v nem! (Bizonyára meg van adva, csak nem írtad le...)

Lesz 2 megoldás t-re.


A kérdés a végén a távolság, vagyis az x(t) értéke ezeken a t-ken.

2016. máj. 31. 23:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Már a legelején nem cserélted föl a vizszintes komponenst a függőlegessel?
2016. jún. 1. 05:45
 3/3 bongolo ***** válasza:
De igen, bocs.
2016. jún. 1. 09:51