Hogy kell megoldani ezt a fizika feladatot? Helyes-e az én megoldásom?


Egy 50 g tömegű, 3 m/s nagyságú sebességgel haladó acélgolyó sebességének irányára merőleges felületű falba

ütközik, és onnan ugyanakkora sebességgel pattan vissza. Mennyi ideig érintkezett a fallal, ha közben a fal által a

golyóra kifejtett átlagos erő 15 N nagyságú volt?


Nekem 0,01 s jött ki megoldásnak, viszont a megoldókulcsban 0,02 s szerepel.

Melyik a helyes?

Ha a 0,02 s, akkor az hogy jön ki?


Előre is köszi! :)



2016. ápr. 4. 17:41
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

F = dI/dt, vagyis az erő megegyezik az impulzusváltozás és az idő hányadosával.

Az impulzus egyenlő a tömeg és a sebesség szorzatával, figyelembe véve, hogy a sebesség vektormennyiség (tehát iránya van!!!):

dI = m*v2-m*v1 = m*(v2-v1) = 0.05*(3-(-3)) = 0.05*6 = 0.3 Ns

Ugye azért kell összeadni a v2 és v1 sebességet, mert ellentétes előjelűek, és ha kivonod őket egymásból, akkor lényegében összeadod.


F = dI/dt

dt = dI/F = 0.3/15 = 0.02 s

2016. ápr. 4. 18:21
 2/2 A kérdező kommentje:

Ó, tényleg. Köszönöm!

Miután elolvastam, amit írtál már rá is jöttem a hibámra.

Én az F = m*a egyenlettel próbáltam kifejezni, csak hibásan írtam be egy adatot, ezért lett 0,01.


a= F/m -ből kiszámoltam a gyorsulást (300 m/s^2)

majd

a= delta v / delta t

Itt hibásan helyettesítettem be a delta v-t. delta v = 6, de én csak 3-t írtam be.

2016. ápr. 4. 19:59