Megtudnátok nekem oldani/magyarázni ezt a pár fizika feladatot hullámok témakörben?


1, Mekkora a hullám terjedési sebessége a 80 cm hosszú gitárhúron, ha a 660 Hz frekvenciájú hang szólal meg?

2, Egy egyik végén felfüggesztett, rugalmas kötélen a hullám terjedési sebessége 2 m/s, a kötél hossza 6 m. Mekkora a kötélen létrejövő állóhullámok közül az első felharmonikus frekvenciája? Erre nekem 1/6-d jön ki, de elvileg nem jó!

3, . Egy Y alakú gumikötél egyik ága 20 cm, másik ága 50 cm. A két ág végeit azonos, f = 4 Hz frekvenciával, azonos amplitúdóval és azonos fázisban mozgatjuk. A hullám terjedési sebessége a gumikötélen 1,2 m/s. Milyen hullám alakul ki a harmadik ágban? És itt nem alakul hullám. Ugy tudom, hogy ha a két hullám frekije azonos és az időbeli fáziskülönbségük is így azonos, akkor már pedig ki alakul hullám. Hogy is van ez?



2016. máj. 9. 22:29
 1/3 anonim ***** válasza:

3. Feladat: c=*h ahol h a lambda(hullámhossz). Itt 1.2=4*l, h=0.3m. Ha a két hullám az adott pontban "ellentétes irányba akarja mozgatni a kötelet (pl egyik balra, másik jobbra) akkor az nem fog semerre elmozdulni" tehát kioltják egymást. Így remélem érthető. 2/h*(r2-r1)=páros számmal, akkor erősítés, ha páratlan akkor kioltás. 2/0.3*(0.5-0.2)=2, elvileg erősítés van, tehát alakul ki hullám.


2.f=c/4l=2/24=1/12 Hz

Első felharmónikus f1=3*f=3/12=1/4 Hz


1.f=c/2l, c=2*l*f=2*0.8*660=1056 Hz.


Remélem jól csináltam. Képleteket a fgv. Táblából néztem.

2016. máj. 9. 23:04
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


1, Értem

2, nekem is 1/12 jött ki frekvenciára, de úgy gondoltam csak 2-vel kell szorozni, mert az első felhangját kérdezi, miért kell 3-al?

3, és mi lenne akkor ha 20cm és 45cm lenne az Y alakú kötél két vége(ezt akartam kérdezni, csak elírtam) ? Akkor miért nem alakul ki hullám? Ha amit írtál képlet: 2/(r2-r1)*h nem egész szám akkor nem is alakul ki hullám?

2016. máj. 10. 09:51
 3/3 anonim ***** válasza:

Egyik végén zárt esetén a felharmónikusokat páratlan számokkal kell szorozni.


20 és 45 cm esetén: 2/0.3*(0.45-0.2)=2*2.5/0.3=5/0.3=50/3, ez nem egész. Ilyenkor nincs se kioltás, se maximális erősítés. Itt valamennyire erősíteni vagy gyengíteni fogják egymást.


Szögfüggvényeket ismered? Ha mindkét hullám olyan, mint a sin(x) akkor ugye mindkettőnek ugyan ott van az összes pontja, így erősítik egymást, 2sin(x) az új hullám. Ha az egyik sin(x) másik -sin(x) akkor meg teljesen kioltják egymást.

2016. máj. 10. 22:34