Hogy kell megoldani ezt a fizika (mechanika) feladatot?
Ha nem sikerül befejezni, akkor küldjétek már el légy szíves, hogy meddig jutottatok el, levezetve, de az lenne a legjobb, ha valaki végig tudná csinálni.
Mi az a Jung modolus?
Saját súlyával terhelt rúd
Hát az függ a terhelő erőtől. Ugye az mennyi?
F=m*g a g az adott 9,81m/s^2
na most el tudunk különíteni két esetet F -hez
ha (F/S0)>Rp0,2 és az ellentettje
ha folyáshatár alatti a feszültség, akkor a hooke törvény értelmében rugalmas alakváltozás történik ahol nincs térfogat állandóság, a megnyúlás pedig egyenesen arányos a feszültséggel és az arányossági tényező a rugalmassági modolus
folyáshatár felett képlékenyen alakul az anyag amire igaz, hogy Sx*lx=Sx*lx (V=V')
Az őszmegnyúlás tehát számítható a térfogatállandóságból, ha megmérjük a szakadás helyén a keresztmetszetet. (du^2*pí/4)
A feszültség úgy változik, hogy ahogy a keresztmetszet csökken úgy nő. Hiszen ha egy konstanst egy egyre kisebb számmal osztunk, akkor folyamatosan nagyobb lesz a végeredmény. De a keresztmetszet csak szakítószilárdság felett kezd csökkenni (elméleti szilárdtesteknél). Úgy nevezik, hogy kontrahál.
A poisson szám a kereszt és a hosszirányú alakváltozás hányadosa.
Az első válaszoló úgy látom nem érti a problémát, mert ő koncentrált paraméterű modellel akar dolgozni.
A helyzet az, hogy minden egyes elemi keresztmetszetére a rúdnak más-más erő hat. Ha kezdetben a rúd keresztmetszete állandó, akkor ez a kapcsolat jó közelítéssel lineáris, így a feszültségeloszlás is. (Fönt szigma=G/A, alúl zérus).
Namost a másik része a dolognak, hogy a deformált állapotban az átmérő nemlineáris fv.-e lesz az ívkoordinátának, így "elveszik" az előbb említett feszültségfv.-nek a linearitása.
Tehát két rugalmasságtani egyenletet kell felírni, ezek kapcsoltak lesznek.
Sőt igazából három egyenletet kell felírni:
-egyensúlyi egyenlet;
-geometriai egyenlet;
-anyagegyenlet (ez most a Hook-törvény lesz);
Aztán ezeket lehet redukálni 2 egyenletre.
Valószínüleg egy másodrendű parcdiffegyenlet-rendszerre vezet, szóval ez egy jó hosszú levezetés. Kötve hiszem, hogy ezt itt valaki levezeti neked, mert egyrészt nemsok ember jár erre, aki ismeri a rugalmasságtan parcdiffegyenleteit, másrészt aki ismeri, még azoknak is ez elég hosszú számítás.
Viszont érdemes lenne néhány rugalmasságtan könyvet fölütnöd, szinte biztos hogy ezt már levezették, ott utána lehetne nézni.
1.: Értem, hogy mi a Poisson-szám, meg a Jung modulusz, csak azt írtam, hogy azt kellene használni.
2.: Le tudnád vezetni kérlek az egyenleteket?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!