Kombinatorika. Valaki segitene?


Permutacio, kombinacio, variacio

Igazabol tudom a kepletuket, hoby hogyan kell kiszamolni, de az adott feladatnal egyszeruen nem jovok ra melyiket is kene alkalmazni:/ valaki aki erti megtudna velem ia ertetni?



2016. máj. 31. 20:45
 1/5 anonim ***** válasza:
2016. máj. 31. 20:46
 2/5 A kérdező kommentje:
Koszi :) az elmelet vilagos, es ott jol is osszs van szedve de gyakodlatban egyszeruen nem megy
2016. máj. 31. 21:22
 3/5 anonim ***** válasza:

Ismétlés néküli permutáció: "Mindent sorbat eszünk és számít a sorrend"

pl. Hányféleképp tud A B C D és E bemenni egy ajtón egymás után: 5!


Ismétléses permutáció: "Mindent sorba testünk, de vannak azonosnak tekintett elemek"

pl. Van 3 piros 5 kék és 4 fehér golyó, hányféleképp lehet őket sorba tenni, ha csak a golyók színe számít: (3+5+4)!/(3!*5!*4!) = 12!/17280= 27.720.


Ismétlés nélküli kombináció: "n elemből k darabot kiválasztunk, sorrend nem számít".

pl. lottó, 90 számból kiválasztunk 5-öt, a sorrend nem számít (90C5)= 90!/(5!*85!) = 43.949.268


Ismétléses kombináció: Nem foglalkozunk vele középszinten, ilyesmiket lehet megoldani vele pl, hogy hányféleképpen lehet 20 gyereknek kiosztani 15 könyvet, ha egy gyerek több könyvet is kaphat. = ((20+15-1)C(15)) = (34C15) = 34!/(15!*19!) = 1.855.967.520


Ismétlés nélküli variáció: "Van n darab elemem és abból k darabot szeretnék sorba rendezni"

pl. 20-an indulnak egy futóversenyen, hányféleképp alakulhat ki az első 3 helyezett: 20*19*18


Ismétléses variáció: Van n darab elemem, és azokból egy k hosszú sort akarok csinálni úgy, hogy egy elem többször is előfordulhat.

pl. totó: Lehet 3 eset (A B vagy C), és ebből kell 13 hosszú sort csinálni, vagyis mondjuk minden "kérdésre" válaszolhatsz 3 félét, és egyik nem függ a másiktól.

3*3*...*3 = 3^13 = 1.594.323


Mindemellett legjobb, ha nem a nevek alapján próbálsz tájékozódni, hanem használod az eszed, és végiggondolod, hogy ezt hogyan lehetne leszámolni, mit hogyan veszek figyelembe stb.


Néhány videó ami segíthet:


https://www.youtube.com/playlist?list=PLDNTiqexHdaAHNelB_1pI..

2016. máj. 31. 23:05
 4/5 anonim ***** válasza:
A C a "choose"-ra utal, számológépen is így jelölik a binomiális együtthatókat, ez az "n alatta k"-nak felel meg. (nCk) = "n alatta k".
2016. máj. 31. 23:07
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Akkor csak bemagoltad a képletüket. Azt kell megérteni, hogy melyik mit is csinál valójában, ez pedig nem megy, csak ha elkezdesz feladatokat megoldani.
2016. jún. 1. 17:51