Tudnátok segíteni sinx, cosx, tanx, függvénytáblázatban?
Ugyanúgy kell ábrázolni, ahogy a többi fv.-t megtanultátok:
1. Nyújtás/összenyomás x tengely mentén: argumentumot konstanssal szorzod.
2. Nyújtás/összenyomás y tengely mentén: fv.-értéket szorzod konstanssal.
3. tükrözés x-tengelyre: fv.-értéket szorzod (-1) -el.
4. tökrözés y-tengelyre: argumentumot szorzod (-1) -el.
Ennyi, ilyen egyszerő. A szorzás általános iskola 1.osztály.
Nem az argumentumot kell szorozni konstanssal, hanem CSAK az ismeretlen(eke)t. Egyébként úgy tudod megérteni, hogy mikor nyújtás és mikor nem, hogy megnézed, hogy az alaphoz képest adott értékre hogy változik; azt megtanultátok, hogy ha x-hez vagy a függvényhez (előjelesen) hozzáadtok, akkor az x- vagy y-tengellyel párhuzamosan eltolódott a függvény. Nyújtás/összevonás esetén ugyanez a helyzet, csak ahhoz osztani vagy szorozni kell.
Vegyünk egy példát: sin(x) értéke x=45° esetén gyök(2)/2. Ha sin(2x)-et vizsgáljuk, akkor ez x=22,5°-nál sin(45°), ez azt jelenti, hogy összenyomtuk a függvényt, sin(x/2) esetén x=90°-nál lesz sin(45°), tehát ezzel szétnyújtottuk a függvényt.
Az y-tengelynél csak az értékváltozást kell vizsgálni; 2*sin(x) értéke x=45°-nál 2*gyök(2)/2=gyök(2), tehát nyújtottunk rajta, sin(x)/2-nél pedig gyök(2)/2/2=gyök(2)/2, tehát lapítottuk.
A fentiek az összes függvényre így működnek.
Remélem, hogy ezek alapján sikerül megérteni :)
"Az y-tengelynél csak az értékváltozást kell vizsgálni; 2*sin(x) értéke x=45°-nál 2*gyök(2)/2=gyök(2), tehát nyújtottunk rajta, sin(x)/2-nél pedig gyök(2)/2/2=gyök(2)/2, tehát lapítottuk."
Itt gyök(2)/2/2=gyök(2)/4 akar lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!