Tudnátok segíteni sinx, cosx, tanx, függvénytáblázatban?

Eltudnátok magyarázni nekem, hogy lehet megoldani ezeket a feladatokat? Az alapot értem, de ha mondjuk meg kell nyújtani vagy a felére való összenyomás azt már nem értem, tükrözni mindig kell az alapot?

2016. máj. 29. 11:42
 1/3 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy kell ábrázolni, ahogy a többi fv.-t megtanultátok:


1. Nyújtás/összenyomás x tengely mentén: argumentumot konstanssal szorzod.


2. Nyújtás/összenyomás y tengely mentén: fv.-értéket szorzod konstanssal.


3. tükrözés x-tengelyre: fv.-értéket szorzod (-1) -el.


4. tökrözés y-tengelyre: argumentumot szorzod (-1) -el.


Ennyi, ilyen egyszerő. A szorzás általános iskola 1.osztály.

2016. máj. 29. 12:40
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem az argumentumot kell szorozni konstanssal, hanem CSAK az ismeretlen(eke)t. Egyébként úgy tudod megérteni, hogy mikor nyújtás és mikor nem, hogy megnézed, hogy az alaphoz képest adott értékre hogy változik; azt megtanultátok, hogy ha x-hez vagy a függvényhez (előjelesen) hozzáadtok, akkor az x- vagy y-tengellyel párhuzamosan eltolódott a függvény. Nyújtás/összevonás esetén ugyanez a helyzet, csak ahhoz osztani vagy szorozni kell.


Vegyünk egy példát: sin(x) értéke x=45° esetén gyök(2)/2. Ha sin(2x)-et vizsgáljuk, akkor ez x=22,5°-nál sin(45°), ez azt jelenti, hogy összenyomtuk a függvényt, sin(x/2) esetén x=90°-nál lesz sin(45°), tehát ezzel szétnyújtottuk a függvényt.


Az y-tengelynél csak az értékváltozást kell vizsgálni; 2*sin(x) értéke x=45°-nál 2*gyök(2)/2=gyök(2), tehát nyújtottunk rajta, sin(x)/2-nél pedig gyök(2)/2/2=gyök(2)/2, tehát lapítottuk.


A fentiek az összes függvényre így működnek.


Remélem, hogy ezek alapján sikerül megérteni :)

2016. máj. 29. 14:41
 3/3 anonim ***** válasza:

"Az y-tengelynél csak az értékváltozást kell vizsgálni; 2*sin(x) értéke x=45°-nál 2*gyök(2)/2=gyök(2), tehát nyújtottunk rajta, sin(x)/2-nél pedig gyök(2)/2/2=gyök(2)/2, tehát lapítottuk."


Itt gyök(2)/2/2=gyök(2)/4 akar lenni.

2016. máj. 29. 14:43