Ha egy tört számlálójához is, nevezőjéhez is 1-et adunk, akkor értéke 2/3, ha számlálójából is, nevezőjéből is 1-et kivonunk, akkor értéke 1/2 lesz. Melyik ez a tört?

Tudna valaki segíteni ebben a feladatban?

2016. máj. 26. 16:59
 1/2 Arp Du ***** válasza:

1. (x+1)/(y+1)= 2/3

2. (x-1)/(y-1)= 1/2


próbálgatással

pl. 1/2: 1.be jó, 2.ba nem

2/3 2.ba jó, 1.be nem

3/5


a két egyenlettel

2. (x-1)/(y-1)= 1/2 /mindkét oldalt*2

2*(x-1)/(y-1) =1

2x-2=y-1

2x-1=y

ezt 1.be írod y helyére:

(x+1)/(2x-1 +1)= 2/3

(x+1)/2x= 2/3 /mindkét oldalt *3*2x

3*(x+1)=2*2x

3x+3=4x

3=x


x-t írod ebbe:

2x-1=y

2*3-1=y=5


x/y=3/5

2016. máj. 26. 18:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2016. máj. 30. 16:18