Egy tört számlálójához és nevezőjéhez is egyet adunk, akkor az értéke 2/3, ha számlálójából és nevezőjéből is egyet kivonunk akkor értéke: 1/2 lesz. Melyik ez a tört?

Akárhogy számolom nem jön ki jó eredmény.
2014. jún. 8. 16:13
 1/3 anonim ***** válasza:
Nincs ilyen.
2014. jún. 8. 16:35
 2/3 anonim ***** válasza:

Tanultatok már egyenletrendszerekről?


1. (x+1)/(y+1) = 2/3

2. (x-1)/(y-1) = 1/2


1.

x+1 = 2(y+1)/3

x = 2(y+1)/3 - 1

x = (2(y+1)-3)/3

x = (2y+2-3)/3

x = (2y-1)/3


2.

(x-1)/(y-1) = 1/2

(((2y-1)/3)-1)/(y-1) = 1/2

((2y-1-3)/3)/(y-1) = 1/2

((2y-4)/3)/(y-1) = 1/2

(2y-4)/3 = (y-1)/2 // * 6

2*(2y-4) = 3*(y-1)

4y - 8 = 3y-3


y = 5


(x-1)/(y-1) = 1/2

(x-1)/(5-1) = 1/2

(x-1)/4 = 1/2 // * 4

x-1 = 2


x = 3


A keresett szám: 3/5

2014. jún. 8. 16:35
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2014. jún. 8. 16:47