Hogy kell kiszámolni ezt az egyszerűnek mondott fizika példát?


Értem én hogy egyszerű, de nem megy nekem, és nem tudom hol rontom el...

Számítsa ki, hogy hány dm3 méter lesz a térfogata 40cm3 térfogatú, 10 celsius fok hőmérsékletű hidrogéngáznak, ha állandó nyomásan 650 c fokra növeljük a hőmérsékletet.

tudom hogy v1/t1=v2/t2, csak nem megy az alkalmazása...

ha valaki elmondaná akkor hátha.. :)

köszönöm



2016. máj. 20. 09:51
1 2
 1/19 Mojjo ***** válasza:

A V1 a kezdeti térfogatot, a T1 a kezdeti hőmérsékletet jelenti. V1/T1 tehát 40/10 = 4 (most az egyszerűség kedvéért elhagyom a mértékegységeket).


V2 és T2 a melegítés utáni térfogat és hőmérséklet. Ebből tudjuk a hőmérsékletet.


V2/T2 = 4, ezt is tudjuk, hiszen pont annyinak kell lennie, mint V1/T1-nek.


Mivel tudjuk T2-őt, behelyettesítjük:

V2/650 = 4


Innen az a kérdés, hogy melyik szám az, amelyiket, ha elosztjuk 650-el, akkor 4-et kapunk. Nagyon egyszerűen megkapjuk: a 650-et megszorozzuk 4-el. Az eredmény 2600. (És valóban 2600/650 = 4)


V2 = 2600 cm^3 = 2,6 dm^3

2016. máj. 20. 10:41
 2/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, hogy segítettél.

Nekem is ez jött ki amikor próbálkoztam, de a megoldókulcs szerint 0,13dm3 a megoldás. :)

de ha szerinted is ennyi akkor csak ez lehet!

Köszönöm mégegyszer

2016. máj. 20. 13:13
 3/19 Mojjo ***** válasza:
Minden adatot jól írtál ki? Gyanús az a 0,13, mert az egy nagyon kerek számmal, pont 20-al kevesebb a megoldásnál.
2016. máj. 20. 13:25
 4/19 A kérdező kommentje:

Kimásoltam így biztos hogy pontos:


Számítsa ki, hogy hány dm

3

lesz a térfogata 40 cm

3

térfogatú, 10 ºC hőmérsékletű hidrogéngáznak,

ha állandó nyomáson 650 °C hőmérsékletre melegítjük!

2016. máj. 20. 13:40
 5/19 Mojjo ***** válasza:
Pedig, ha ideális gáznak tekintjük a hidrogéngázt (gondolom, annak szeretnétek tekinteni), akkor izobár állapotváltozásnál Gay-Lussac második törvényét kell alkalmazni, ami pont az, amit te a kérdéskiírásban is írtál. Így pedig 23 köbdeciméter lesz a térfogat. Tutira. Szóval akkor a megoldókulcs van elrontva.
2016. máj. 20. 13:48
 6/19 A kérdező kommentje:

Igen, én is így látom a dolgokat.

Nem ez az első eset hogy hibás a megoldókulcs.

:)

köszi :)

2016. máj. 20. 13:49
 7/19 A kérdező kommentje:

itt meg ugye 54 fok a megoldás?


Egy gázmennyiség térfogata 27 °C hőmérsékleten 100 dm3

. Hány °C hőmérsékletre kell

felmelegíteni a gázt, hogy a térfogata állandó nyomáson 0,200 m3

legyen?

2016. máj. 20. 14:12
 8/19 Mojjo ***** válasza:
@7: igen. Ez szinte csak mértékegység-átváltás gyakorlat. Ha tudod, hogy egy köbméter hány köbdeciméter, akkor ez csuklóból megy.
2016. máj. 20. 15:24
 9/19 A kérdező kommentje:

na hát ezért űlök itt 1 órája, mert nekem ezek tényleg csuklóból mennének.. de mindenre mást ad a megoldókulcs...


de van itt egy kicsit "nehezebb"


Számítsa ki a nyomását a 10 dm3

térfogatú, 150 °C hőmérsékletű és 5,0 bar nyomású

gáznak, ha térfogatát 5 dm3

-rel növeljük és a hőmérsékletét 210 °C-kal csökkentjük!

nekem megoldásnak: 167850,0426Pa jött ki.

Nézd már meg légy szives, jól számoltam-e, mert a megoldókulcs szerint 498759,31 Pa-nak kellene lennie.

ha ez is, akkor nem csinálom a példákat tovább

köszi

2016. máj. 20. 15:35
 10/19 Mojjo ***** válasza:

Hopp, és igen, mi rontottuk el. Most legszívesebben én magam pontoznám le a válaszamiat, ha tudnám....


Egyetlen apró, pici dolgot nem vettünk figyelembe: a hőmérsékleteket kelvinben kéne számolni!


Így a 10 celsius fok 283 kelvin, a 650 pedig 923.


A V1/T1 az első feladatban így kelvinben és köbdeciméterben 0,04/283 = 0,0001413

Behelyettesítve V2 pedig 0,13


Tehát tényleg 0,13 dm^3 a megoldás. A többi feladatnál is ugyanez lesz, át kell váltani kelvinbe.


Az utolsó feladatnál gondolom az egyesített gáztörvényt használtad, tehát p1*V1/T1 = p2*V2/T2.


Ha itt is átváltod a celsius fokokat kelvinbe, az is jó lesz.


Elnézést, sorry, nem tudom, hogy sikerült ennyire benéznem...

2016. máj. 20. 15:58
1 2