Fizika feladat - lineáris interpoláció használata, hogyan?


Meg van adva:

P1 = 1,06 W hozzátartozó R1 = 20,04 ohm

P2 = 1,44 W hozzátartozó R2 = 22,08 ohm


Ha a P értéke 1,2 W, mennyi lesz a hozzátartozó ellenállás? Interpolálni kellene, de sehogy sem megy, valaki leírná lépésenként?


2016. máj. 10. 17:10
 1/3 anonim ***** válasza:

1.44-1.06=0.38 vagyis legyen ez 38 egység, amennyi alatt az ellenállás 22.08-20.04=2.04 ohmot változik. Ha a 2.04-et elosztod 38-cal, akkor megkapod, hogy 1 egység alatt(=0.01W) mennyit változik az ellenállás: 2.04/38=0.05268421

Mivel neked 1.2W kell, ami P1-től számolva 14 egység(=0.14W), így az R1-hez hozzá kell adni az előbb kiszámolt egység 14-szeresét:

P -> R=20.04 + 15*(2.04/38)=21.81 Ohm

2016. máj. 10. 17:27
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez így világos, viszont ha 14x-esét adtuk hozzá, akkor nem elírtad a 15-t? Illetva az eredmény valahol 20,79 körül lesz, ami már kb megyezik a hivatalos megoldókulccsal. (20,7)
2016. máj. 10. 17:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Valóban 14 akart lenni, csak valamiért 15-tel számoltam. :) Helyesen tehát:

P -> R = 20.04 + 14*(2.04/38) = 20.79 Ohm

2016. máj. 10. 17:57