Lineáris leképezés! Valami érthető magyarázot tudnátok javasolni?

Semmit nem értek belőle és nem is találok olyan anyagot, ami emberi nyelven leírná, hogy ez mégis mi akar lenni. Nagyon el vagyok keseredve. Angolul is megfelelne, de egyszerűen nem találok semmit. Köszönöm.

2016. márc. 1. 20:09
 1/9 HaEv ***** válasza:
2016. márc. 1. 20:12
 2/9 anonim ***** válasza:
2016. márc. 1. 20:15
 3/9 A kérdező kommentje:
Ha a wikipédiás magyarázat megfelelő lenne-amit 4 nyelven olvastam, hátha segít, akkor nem írtam volna ki a kérdést, de azért köszönöm.
2016. márc. 1. 20:17
 4/9 anonim ***** válasza:

egyébként egyszerű: legyen A: T^n -> T^k fgv. Tehát ez minden n magas oszlopvektorhoz hozzárendel egy másik k magasat. (itt T test, pl valós számok)


Egy ilyen fgv lineáris, ha A(v+u)= A(v) + A(u), illetve A(a*v) = a*A(v). Tehát két vektor képét megkaphatod a képek összegeként, illetve a skalárszoros képét a kép skalárszorosaként. Ez ilyen leképezések halmaza Hom(T^n,T^k). Később pedig egy tétel kimondja, hogy minden Hom(T^n,T^k) beli lináris leképezéshez tartozik pontosan egy mátrix, melyre [A]*v=A(v). És fordítva is, minden k x n -es mátrixhoz tartozik egy lineáris leképezés.

2016. márc. 1. 20:26
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Az utoljára leírt dolgok birtokában vagyok, csak a gyakorlati felhasználással vannak még gondok. Most a mateking-et nézem, ez tökéletesen szájbarágós. Remélem elégnek bizonyul majd.
2016. márc. 1. 20:28
 6/9 anonim ***** válasza:
matematika szakon nem, de egy könnyebb mérnöki vagy közgazdasági szakon igen :)
2016. márc. 1. 20:29
 7/9 A kérdező kommentje:
Természettudományi szak. Ahhoz elég, hogy megértsem miről van szó, mert amíg csak számokat meg betűket látok és nincs elképzelésem az egészről, addig hiába is próbálkozok bővíteni a tudásomat...khm...vagy mit.
2016. márc. 1. 20:34
 8/9 A kérdező kommentje:
Még annyi, hogy már most gyúlik a fény, ez nem is nehéz, csak nem tudom a definíciókból megérteni, tényleg nagyon köszi.
2016. márc. 1. 20:35
 9/9 Fibonacci ***** válasza:

Van egy bevált módszer, azok részére, akik tényleg érteni akarják.


Legjobb az ℝ²↦ℝ² leképezések vizsgálata, vagyis a sík síkra/egyenesre való leképezéseinek szemléltetése. Egy kockás papírra (GeoGebra is használható) lerajzoljuk néhány rácspontpont képét és akkor látható, hogy a négyzetek valamilyen paralelogrammává transzformálódnak. A rajzon azonnal látszik és teljesen érthető, hogy mit jelentenek a sajátértékek és sajátvektorok.


Az ℝ³↦ℝ³ leképezéseket persze nehezebb szemléltetni, de

az egybevágósági, vagy

ℝ³↦ℝ² ill. ℝ³↦ℝ (szinguláris) és egyéb egyszerű eseteket könnyű elképzelni és a sajátértékek, sajátvektorok jelentése és jelentősége is világos lesz.

2016. márc. 25. 20:05