Mekkora a kör részeinek területe, ha a következőket tudjuk?


A kör sugara 19 m. Meghúztunk egy 38 m hosszú átmérőt, végpontjai A és B.

Az egyik végpontból rajzoltunk egy húrt, 40 fokos szöget zár be a végponttal. Így két szakaszt rajzoltunk a körbe. Mekkora területű részekre osztja fel egyenként a két szakasz a kört?

(az egyik könnyű, hiszen a kör teljes területének a fele, de a másik kettő?)


2016. máj. 3. 13:57
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy ábra egyértelművé tette volna a kérdést. Ha a körszelet területe a kérdés, akkor arra találsz képletet a fv. táblában.

Nem kell érteni, egyszerű behelyettesítés, óvodás példa.

2016. máj. 3. 15:35
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem láttam benne jó képletet...a feladat csak ennyit közölt, de pillanat csinálok egy gyors ábrát
2016. máj. 3. 17:31
 3/7 A kérdező kommentje:
2016. máj. 3. 17:41
 4/7 anonim ***** válasza:

Egy megoldás a sok lehetőség közül.


Vegyük sorba a területeket


A1

Az első terület nem probléma, az a félkör területe

A1 = R²π/2

*************


A2

Ha a kör középpontját összekötöd a C ponttal, akkor a területet felosztottad egy körcikkre és egy háromszögre


A körcikk területe

Ehhez a körcikk középponti szöge kell.

Mivel az AC ívhez tartozó kerületei szög ismert (α), ezért a középponti szög ennek a kétszerese (2α), így a körcikk területe

Ac = R²*2α/2


A háromszög területe

Ehhez kell a háromszög magassága (a C pontból az AB átmérőre húzott merőleges szakasz), ami így

m = R*sin2α

ezzel a háromszög területe

Ah = R*m/2

Ah = R²*sin2α/2


Ezek után az A2 terület

A2 = Ac + Ah

A2 = (R²/2)(2α + sin2α)

*****************************

A 2α-t radiánban kell behelyettesíteni.

2α = 2α[°]*π/180 [rad]


A harmadik terület az első kettő különbsége

A3 = A1 - A2

A3 = (R²/2)(π - 2α - sin2α)

*******************************


Ha kérdés van, tedd fel!

2016. máj. 3. 18:24
 5/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok, az én megoldásom a következő: A BC szelet képletét kinézed a fv. táblából, mert mondtam h. benne van.

A magassága m=R-(4R^2-h^2)^(1/2) hol h a húr hossza.


A körszelet területe:


T=[iR-h(R-m)]/2. Itt az ivhossz nyílván i=R(pi-2ß).


ß-val a 40°-ot jelölöm.


A húr hosszát pl. a következő módon számítod ki: Felveszünk egy kör közepű descartes-koordinátarendszert.


A kör egyenlete nyílván


x^2+y^2=R^2, az egyenesé pedig


y=(x-R)*tg(ß).


Ebből a B pont koordinátáira egyszerűen adódik hogy:


xB=R*[tg(ß)^2-1]/[tg(ß)^2+1] ill.


yB=-2Rtg(ß)/[tg(ß)^2+1]. Ebből a h-val jelölt húrhossz egyszerűen apitagorasz tételből adódik:


h=2R/gyök(1+tg(ß)^2).


A húr magassága ezáltal:


m=R-Rtg(ß)/gyök(1+tg(ß)^2) alakú.


A területképletbe behelyettesítve pedig:


T=R^2*[(pi/2)-ß-{tg(ß)/(1+tg(ß)^2)}].


Igazolható, hogy tg(ß)/(1+tg(ß)^2)=sin(ß)*cos(ß)=sin(2ß)/2, ebből pedig következik hogy az itt levezetett végképlet azonos az előző válaszoló végeredményével.


Ilyen egyszerű a megoldás, azért van a fv. tábla.

2016. máj. 3. 20:49
 6/7 anonim ***** válasza:

Az # 5/5-ös válaszolónak:


Élvezettel figyelem az ütésváltást, de áruld már el, mitől egyszerűbb a te megoldásod, mint a # 4/5-ösé, aki megadott három egyszerű képletet, amibe csak be kell helyettesíteni a feladat megadott értékeit?


A kérdező helyében biztos nem állnék neki a kacskaringós válaszodat végigszámolni. :-)


De hát ízlések és pofonok... :-)

2016. máj. 3. 22:17
 7/7 anonim ***** válasza:

#6-nak: Nem mondtam én egy szóval sem hogy egyszerűbb. Hiszen alapból mindkét megoldási módszer teljesen logikus, és már önmagában egyszerű mindkettő.


Az igazi nyílván az lenne, ha kettős integrált számolnánk a körszelet fölött. Az minden alakzatra általánosan jó módszer lenne.


Miattam meg mindenki úgy számol ahogy akar. Egyébként még tudnék mondani 4-5 más megoldási módszert is.


Hogy ki melyiket választja, tényleg izlés kérdése.

2016. máj. 3. 22:23