Propan1ol és butan1ol elegyét tömény kénsavval keverjük össze, és a reakcióelegyet gyengén hevített kvarchomokra csepegtetjük. Ennek hatására az alkoholmolekulákból egy-egy vízmolekula hasad ki. további lent?

hasad ki, és a megfelelő szénatomszámú alkén gázkeverék keletkezik. Tovább a kommentbe folytatom.

2016. ápr. 29. 09:50
 1/2 A kérdező kommentje:
Folytatva: A reakcióban kapott szobahőmérsékletű és 0,1MPa nyomású gázelegy sűrűsége 1,925g/dm3. Milyen volt a kiindulási alkoholelegy anyagmennyiség- és térfogat%-os összetétele? (A folyadékok térfogata öszeadható.) (A propil-alkohol sűrűsége 0,8035g/cm3, a butil alkoholé pedig 0,8095g/cm3) És itt a vége. 11-12 Kémia Mozaik Tk Feladatgyűjteménye 216.oldal 61-es feladat.
2016. ápr. 29. 09:58
 2/2 anonim ***** válasza:

1) Reakcióegyenletek felírása:


CH3-CH2-CH2-OH => CH3-CH=CH2

M = 60,10 M = 42,08


CH3-CH2-CH2-CH2-OH => CH3-CH2-CH=CH2

M = 74,12 M = 56,11


Vagyis 1 mol alkoholból 1 mol alkén lesz mindkét elimináció során.


2) Mekkora az átlagos moláris tömege a keletkezett, 0,1 MPa nyomású gázelegynek:


pV = nRT => n/V = p/RT (ahol: p=100.000 R=8,314 T=298)

n/V = 40,36 mol/m3


Figyelembe véve a gázelegy sűrűségét (1925 g/m3) a gázelegy átlagos moláris tömege tehát:

1925 g/m3 / 40,36 mol/m3 = 47,7 g/mol


3) Ezt az átlagos moláris tömeget milyen arányban alkotja a 42,08 g/mol és az 56,11 g/mol moláris tömegű két olefin?


x*42,08 + (1-x)*56,11 = 47,7

x = 0,6


Vagyis a gázelegyet 60 n/n%-ban propén 40 n/n%-ban but-1-én alkotja.

Mivel 1 mol alkoholból 1 mol alkén keletkezett mindkét esetben, ugyanez az anyagmennyiség összetétel igaz a kiindulási alkohol elegyre is.


4) Mekkora a kiindulási alkohol elegy térfogatszázalékos összetétele:


0,6 mol propanol => 36,06 g => 44,88 cm3

0,4 mol butanol => 29,65 g => 36,63 cm3


Ebből tehát:

propanol => 55,1 V/V%

butanol => 44,9 V/V%

2016. ápr. 29. 13:59