Mekkora térfogatú 68 tömeg%-os tömény salétromsavra van szükségünk, (sűrűsége 1,39 g/cm3) ha 5 g ezüsöt szeretnénk feloldani?


2015. febr. 26. 18:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Ag + HNO3 - > AgNO3 + NO + H2O

3Ag + 4HNO3 = 3AgNO3 + NO + 2H2O


ami ebből kell igazából, hogy 3 mol ezüst reagáltatásához 4 mol salétromsav kell


5g ezüst az M=m/n m/M=n alapján 5/108=0,0463 mol


osztva hárommal * 4-el 0,0617 mol HNO3 ra lenne szükség

ennek a tömege M*n=m 63*0,0617=3,8871g


wB=mb/mO*100

mb/wb*100=mo

3,8871/68 *100 = 5,72 g 68w% os oldat kell aminek ha a sűrűsége 1,39g/cm^3

ró=m/V

m/ró=V 4,11 cm3-re van szükség minimum


(persze egyébként jó lenne fölös savval reagálni, mert így jó sokáig fog tartani)

2015. febr. 26. 20:00