Matematika sulyvonal, hogy tudom kiszamitani?


Sziasztok kaptam hazifeladatot es az a feladat hogy egy haromszogbek tobb adatat ki kell szamolni.

Itt a kordinata A(1;1),B(5;1),C(1;4) ebbol a teruletet kiszamoltam heron keplettel ami 6 lett.

Sulypontot is kitudtam szamolni, de a sulyvonalat nem tudom, es nem is ertem, valaki segitene nekem megerteni?


2016. ápr. 27. 10:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A súlyvonal milyét szeretnéd kiszámolni?
2016. ápr. 27. 10:46
 2/11 A kérdező kommentje:
SA
2016. ápr. 27. 10:58
 3/11 anonim ***** válasza:
De milyét? Hosszát, egyenletét, etc.? ...
2016. ápr. 27. 11:05
 4/11 A kérdező kommentje:
Jaaa bocsi azt hittem ez ebbol nyilvanvalo mi csak egyenletet tanultunk :):)
2016. ápr. 27. 11:29
 5/11 anonim ***** válasza:

Pedig a Héron-képlethez kellenek az oldalhosszok, azokat meg valahogy csak kiszámoltátok...


Mivel a súlypont (P) biztosan rajta van a súlyvonalon, ezért az AP vektorral már ki tudjuk számolni a súlyvonal egyenletét (egyébként a szemközti oldal felezőpontját kellene kiszámolni, és arra felírni a vektort), abból csinálsz egy normálvektort (felcseréled a koordinátákat és az egyik (mindegy, hogy melyik) előjelét megváltoztatod (érdemes úgy, hogy az első koordináta előjele pozitív legyen)), és az A*x+B*y=A*(x0)+B*(y0) egyenletbe behelyettesíted az adatokat; itt A és B a normálvektor koordinátái, x0 és y0 pedig az A csúcs koordinátái.

2016. ápr. 27. 11:37
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen az oldalak hossza meg van, ez az x y mit jelent? Mi annak az erteke? Nem ertem
2016. ápr. 27. 11:43
 7/11 anonim ***** válasza:

úúú, mások nagyon nehezen magyarázzák el, én csak így tudom:


egy súlyvonal egyenletét úgy tudod kiszámolni, ha veszed bármelyik oldalnak az oldalfelezőjét és a vele szemközti csúcs koordinátáit

pl. megvan az A(1;1) pontom, a vele szemközti "a" oldal felezőpontját megállapítom Fa({b1+c1}/2;{b2+c2}/2) => Fa(3;2,5)

megkapom az irányvektorát a "a" oldal súlyvonalának: AFa(3-1;2,5-1) => v(2;1,5)

ebből a normálvektor n(1,5;-2)

megvan egy pont, amin átmegy: A(1;1)

így feltudom írni az egyenletet: 1,5x-2y= 1,5*1+(-2)*1

megkaptam az "a" oldalon és A csúcson átmenő súlyvonal egyenletét: 1,5x-2y=-0,5


remélem nem csináltam benne hibát és érthető voltam :)

2016. ápr. 27. 15:28
 8/11 A kérdező kommentje:
Tokeletes koszi
2016. ápr. 27. 15:49
 9/11 anonim ***** válasza:
Ugyanazt mondtad el, amit én, csak te kiszámoltad helyette... És, mint írtam, mivel most ismert volt a súlypont (ami értelemszerűen rajta van a súlyvonalon), nem kell kiszámolni a szemközti oldal felezőpontját...
2016. ápr. 27. 17:31
 10/11 A kérdező kommentje:

Igazabol lenne itt egy kerdesem.

"megkapom az irányvektorát a "a" oldal súlyvonalának: AFa(3-1;2,5-1) => v(2;1,5) "

Itt a -1 az mi? Miert -1?

2016. ápr. 27. 18:25
1 2