Matek: Két oldal összegéből és 3 szögből hogy lehet kiszámítani a másik két oldalt?

Háromszög két oldalának az összege 12 cm. Szemközti szögei 45,7 és 79,3 fokosak. Hogy számoljam ki a másik két oldalt?

2016. márc. 5. 17:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Legyen a 45,7°-os szöggel szemközti oldal hossza x cm, ekkor a másik oldal 12-x cm hosszú. Ekkor, ha felírod a szinusztételt:


x/(12-x)=sin(45,7°)/sin(79,3°),


akkor egy egyismeretlenes lineáris egyenlethez jutsz, ezt már meg tudod oldani. Ennyi adatból már meghatározható a harmadik oldal hossza és szöge is.

2016. márc. 5. 17:23
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, de nem igazán értem. Hülye vagyok én a háromszöges baromságokhoz. :D
2016. márc. 5. 18:11
 3/6 anonim ***** válasza:
Melyik részét nem érted? Egyáltalán, a szinusztételt tudod/ismered/láttad már életed során?
2016. márc. 5. 18:50
 4/6 A kérdező kommentje:
Tudom fejből el tudom mondani mert megjegyeztem, de nem bírom alkalmazni. :/
2016. márc. 5. 18:59
 5/6 anonim ***** válasza:

Tehát; a szinusztétel képlete: a/b=sin(Ł)/sin(ß) (alfa, béta). Ebben az esetben az egyik oldalt elnevezzük x-nek, ekkor a másik oldal 12-x hosszú lesz azért, mert ha ezeket összeadod, kiadják a 12-t. Azt mondtam, hogy x a 45,7°-os szöggel szemközti oldal legyen, tehát ha Ł=45,7°, akkor a tétel értelmében a=x. Innen már nem nehéz kitalálni a másik két adat sorsát: ß=79,3° és b=12-x cm. Ezeket beírjuk a képletbe:


x/(12-x)=sin(45,7°)/sin(79,3°). Ebből sin(45,7°) és sin(79,3°) (vagy akár a hányadosuk is) megadható számológéppel, a hányados 4 tizedesjegyre kerekítve 0,7284, tehát az egyenlet:


x/(12-x)=0,7284 /szorzunk (12-x)-szel


x=8,7408-0,7284 /+0,7284x


1,7284x=8,7408 /osztunk 1,7284-gyel


x=5,057 cm, három tizedesjegyre kerekítve.


Ez alapján a másik oldal hossza 12-5,057=6,943 cm.


A harmadik szög kiszámolható abból, hogy tetszőleges háromszög belső szögeinek összege 180°, ha ez megvan, akkor a harmadik oldal is, szinusztétellel.

2016. márc. 5. 19:33
 6/6 anonim ***** válasza:

Mit nem értesz? Kerssük meg a probléma gyökerét!

Általánosságban mondom -jótanácsként- hogy geomatriai jellegű feladatoknál mindig célszerű ábrát készíteni. Egy ábra nagyon sokat jelent. Konkrétan: mineden képlet leolvasható belőle.

2016. márc. 5. 21:28