Egy konvex sokszög oldalainak a számát megdupláztuk, így átlóinak száma 400%-kal növekedett. a) Hány oldalú az eredeti sokszög? b) Hány százalékkal növekedett a sokszög belső szögeinek összege?


2016. ápr. 25. 16:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy n oldalú sokszögnek n*(n-3)/2 darab átlója van, egy 2n oldalú sokszögnek 2n*(2n-3)/2 darab. A feladat azt mondja, hogy utóbbi négyszerese az előbbinek, tehát


4*n*(n-3)/2=2n*(2n-3)/2 teljesül. Triviálisan n=0 megoldás, de a feladat szempontjából azzal nem tudunk mit kezdeni, így nyugodt szívvel oszthatunk n-nel, így marad


2*(n-3)=2n-3

2n-6=2n-3

-6=-3, ez nem igaz, tehát a feladatban feltüntetett adatoknak megfelelő sokszög nem létezik.

2016. ápr. 25. 16:52
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. :) Felírtam úgy az egyenletet ahogy te, csak úgy, hogy 5-szörös lett az átlók száma. (400%-KAL növekedett)és így kijött, hogy 9 az oldalak száma. :)
2016. ápr. 25. 17:04
 3/3 anonim ***** válasza:
Igen, igazad van :) Félreértettem. De örülök, ha sikerült megoldani :)
2016. ápr. 25. 17:34