Egy egyenlő szárú derékszögű háromszöget tükröztünk az átfogójára. Mekkora az így keletkezett sokszög területe, ha az eredeti háromszög egyik magassága 2,4 cm? (Többszörös választás! )


A: 11,52 cm²

B: 12,52 cm²

C: 5,76 cm²

D: 23,04 cm²

E: 9,6 cm²


2015. febr. 1. 18:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Az egyik megoldás, hogy ez az átfogóhoz tartozó magasság:

[link]

A másik megoldás, hogy a magasság éppen az egyik befogó. Ekkor T=2.4^2=5.76.

Érthető?

2015. febr. 1. 20:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha tükrözzük a háromszöget, akkor az alakzat két ilyen háromszögből fog állni, tehát elég kiszámolni ennek a háromszögnek a területét, és azt szorozni 2-vel.


Minden háromszögnek 3 magassága van (mindegyik oldalhoz tartozik egy-egy). Derékszögű háromszög esetén a két fogó egymás magasságvonalai. Mivel ezek most ugyanakkorák, ezért itt csak 1 esetet kell számolnunk:


-ha a befogók hossza 2,4 cm, akkor a háromszög területe 2,4*2,4/2=2,88 cm^2, így a keletkezett síkidom területe 2,88*2=5,76 cm^2, tehát a C válasz helyes lesz.


Ha viszont az átfogóhoz tartozó magasság ennyi, akkor így járunk el:


-tudjuk, hogy egyenlő szárú háromszög esetén az alaphoz tartozó magasság felezi az alapot és az alappal szemközti szöget. Ha behúzzuk itt a magasságot, akkor két olyan háromszöget kapunk, ahol a szögek nagysága 90°, 45°, 45°, vagyis újabb egyenlő szárú háromszögeket. Ezzel a háromszög alapjának fele ugyanakkora, mint a magasság, vagyis 2,4 cm, az egész ezzel 4,8 cm hosszúságú. Innen már tudjuk a háromszög területét: 2,4*4,8/2=5,76 cm^2, ennek a kétszerese 5,76*2=11,52 cm^2, vagyis az A válasz is helyes lesz.

2015. febr. 1. 20:09