Fizika hőtan témakör, SOS?


Hétfőre meg kéne csinálnom 13db feladatot, egyáltalán nem értem ezt a témakört és ezek a feladatok lesznek a dolgozatban is benne, bármiféle segítséget nagyon megköszönnék! Igazából fizetnék is érte amennyit mondotok(persze ésszerű kereteken belül, de tényleg életmentő lenne), aki segít annak utalok ha mondd egy bankkártyaszámot! Próbáltam de nagyon nehéz (a környéken kb lehetetlen) fizika tanárt találni, és már nem tudok mit kitalálni.. :/ Köszönöm!

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]



2016. ápr. 23. 00:39
 1/5 Tom Benko ***** válasza:

Sima képletbehelyettesítések. Pl. az első: a jég előszöris megolvad, 0°C-os vízzé alakul, ehhez kell a jég olvadáshője. Ezt a hőt a létől vonja el, ami így lehűl. Azaz

Q_{olvadás}=L*m

Q{hűlés}=c*m*\Delta T

és a két hő egyenlő:

Q_{olvadás}=Q_{hűlés}. Innen egy mezei egyismeretlenes, elsőfokú egyenlet az egész, menni fog.

2016. ápr. 23. 10:39
 2/5 Arp Du ***** válasza:

az alu. a víztől vonja el a hőt, a víz megfagyásánál felszabaduló hőt vonja el

Q alu.melegedés=Q fagyás

Q fagyás=L*m

L olvadáshő=L fagyáshő=334kJ/kg

m=? a vízből keletkező jég


Q alu.melegedés=c*m*deltaT

c alu.fajhője=900 J/kg.K =0,9 kJ/kg.K (ha L-ben kJ kiloJoule van, ezt is váltsd át kJ-ba)

m alu.tömege=50g

deltaT=20fok alu. hőmérsékletének megváltozása, 0fok-ra felmelegszik (0fokos a víz/jég is)

2016. ápr. 23. 12:37
 3/5 Arp Du ***** válasza:

12.20

a) 1.a jég felmelegszik 0fokra 2.megolvad vízzé 0fokon, nem melegszik 3.miután az összes jég megolvadt, tovább melegszik

kérdés az átadott Q=500 kJ mire elég


c jég=2100 J/kg*K= 2,1 kJ/kg*K

1.Q melegedés=c*m*deltaT= 2,1kJ/kg*K * 1kg * 20K= 42kJ

erre elég az 500kJ


2.Q olvadás=L*m= 334kJ/kg * 1kg= 334kJ

még erre is futja az 500 kJ-ból


3.500-42-334= 124 (kJ) maradt a további melegedésre

c víz=4200 J/kg*K= 4,2 kJ/kg*K

Q melegedés=c*m*deltaT

124 kJ= 4,2 kJ/kg*K * 1kg * deltaT

átrendezed, deltaT=29,5 (K)

0fokról ennyit melegedett a víz, végül 1kg 29,5 Cfokos víz lesz

[link]


12.21

10dm3=10 liter->10 kg víz

8,68 MJ= 8680 kJ

1.melegszik a forráspontig 2.100 Cfokon forr nem melegszik

1.Q melegedés=c*m*deltaT= 4,2*10*40=1680 (kJ)


2.víz forráshője L=2260 kJ/kg

Q forrás=L*m= 2260*10= 22600 (kJ)

8680-1680= 7000 kJ marad a forraláshoz, ez nem elég mind a 10kg elforralásához

Q forrás=7000= L*m

m= kb. 3,1 kg alakul vízgőzzé, a többi 100fokos víz marad


12.22

a)jég: Q melegedés=c*m*deltaT=2,1*1*5=10,5 (kJ)

Q olvadás=L*m=334*1=334 (kJ)

megmaradt hő 723-10,5-334= 378,5 (kJ)

víz: Q melegedés=378,5=4,2*1*deltaT

deltaT=90,1 (Cfok) 0-ról 90,1 Cfokra melegedett


b)100-90,1=9,9 fokot kellett volna melegíteni a forr.pontig

Q melegedés=c*m*deltaT=4,2*1*9,9=41,58 (kJ) kellett volna még


12.23 (párolgáshő 50 fokon > forráshő)


12.14 20g=0,02kg 1perc=60s

teljesítmény P=Q/60s (mértékegysége W=J/s)

Q=L*m=2256kJ/kg*K *0,02kg= 45,12kJ= 45120J

P=45120J/60s= 752W


12.15 a víz lehűl, ezt a hőt a vizes hó veszi fel, melynek a HÓ része megolvad, majd az egész 50g 8fokra melegszik

Q hűlés=Q olvadás + Q melegedés


Q hűlés=c(víz)*300g*deltaT

Q olvadás=L*mHÓ

Q melegedés=c(víz)*50g*deltaT

ebből mHÓ-t kiszámolod


50g vizes hó = mHÓ + mVÍZ (tömegek)

mVÍZ=50g-mHÓ=?

2016. ápr. 23. 15:49
 4/5 Arp Du ***** válasza:

12.17. a számításokban J és kJ is lesz, azért hogy csak egyféle J legyen, a kJ-t átváltom J-ba: (olvadáshő) 334 kJ/kg= 334000 J/kg

amit a jég fölvesz hőt, annyit ad át a főzőlap

Q olvadás+Q melegedés=Q főzőlap

Q olvadás=334000*2kg

Q melegedés=4200*2kg*40fok

ha a Q főzőlap megvan, ebből a P=600W (J/s) teljesítmény alapján

P=Q főzőlap/t(idő) ezt átalakítva (mindkét oldalt: szorzás t-vel, osztás P-vel)

t=Q főzőlap/P (másodpercben jön ki, átválthatod percre)



12.12.

A 0 Cfokos víz-jég keverék melegítésekor a hő először a jég teljes megolvadására fordítódik (csak ezután kezdene melegedni, de az már nem kell a feladatban)

Q olvadás=Q lecsapódás+ Q hűlés(100-ról 0fokra)

L(olvadás)*0,025kg= L(forrás)*m + c(víz)*m*100

8,35=(2256+420)*m

m=0,00312 kg= 3,12 g gőz kell


12.13. T a közös hőmérséklet

Q olvadás + Q melegedés(víz) = Q lecsapódás + Q hűlés(víz)

lecsapódáshő = forráshő = 2256kJ/kg

Q olvadás= 334kJ/kg*5kg

Q melegedés= 4,2*5kg*T


Q lecsapódás= 2256kJ/kg*1kg

Q hűlés= 4,2*1kg*(100-T)


Ez már túl sok is így leírva :/ Szívesen segítenék de nem tudom hogy. ha van kérdésed válaszolok

2016. ápr. 23. 17:30
 5/5 Arp Du ***** válasza:
2016. ápr. 24. 11:50