j egyenes átmegy G (-4\3;10/3) és H 32;12 pontokon. k egyenes átmegy K(-17;10) ponton és meredeksége 13/50. Írd fel az egyenesek egyenletét és számold ki a metszéspontjukat! Légyszi vezessétek is le. Holnap dolgozat, és ezt nem teljesen értem.

2016. ápr. 18. 20:57
 1/6 A kérdező kommentje:
H(32;12),pont, így akart lenni.
2016. ápr. 18. 21:24
 2/6 A kérdező kommentje:
És légyszi segítsetek, sürgős lenne, ha nem is konkrét számokkal de legalább h hogy kell csinálni.
2016. ápr. 18. 21:25
 3/6 tatyesz ***** válasza:

j egyenes egyenletéhez: GH irányvektora j-nek.

GH=(32-(-4/3);12-10/3)=(100/3;26/3)


j normálvektora = (26/3;-100/3) (elforgattam a GH vektort 90°-kal), de 3-mal szorozva és 2-vel osztva is normálvektor: n=(13;-50)


Az egyenlet: 13x-50y=13*32-50*12

13x-50y=-184


k egyenes irányvektora: v=(50;13), ebből normálvektor: n=(13;-50), ami megegyezik j normálvektorával, tehát párhuzamosak.

k egyenlete: 13x-50y=13*(-17)+(-50)*10

13x-50y=-721


Párhuzamosak, de nem egyenlőek, ezért nincs metszéspontjuk.

2016. ápr. 18. 21:41
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, bár nem teljesen értem a magyarázatot, mert irányvektort meg ilyesmiket nem tanultunk(de utána fogok nézni, bár lehet nem értem meg, de egy próbát megér :) ), viszont nekem is az jött ki, hogy nem lehet, csak azt hittem, én csináltam rosszul,( pedig 100x leellenőriztem, aztán már arra jutottam, hogy biztos még a megoldásmenetem is rossz, azt a fajtát el is vetettem,máshogy meg nem tudtam hozzáfogni se) , mert így ugyebár a 2. feladatrész megválaszolhatatlan.
2016. ápr. 19. 00:10
 5/6 A kérdező kommentje:
Vagyis hát van válasz csak nem koordináta. :)
2016. ápr. 19. 00:11
 6/6 anonim ***** válasza:

Legegyszerűbb meredekség szerint megoldani józan paraszti ésszel, nem pedig bonyolultan. Legyen a két egyenes meredeksége m1 és m2, ekkor a két egyenes egyenlete:


y1(x)=m1*x+b1 és y2(x)=m2*x+b2.


Az M(xm,ym) metrszési pontban y1(xm)=y2(xm)=ym ezért


m1*xm+b1=m2*xm+b2 amiből egyszerűen adódik hogy:


xm=(b2-b1)/(m1-m2), amit visszaírunk valamelyik egyenletbe, így onnan ym-et megkapjuk.


Abban az esetben ha m1=m2 és b1=/=b2 párhuzamos a két egyenes, míg ha b1=b2 és m1=m2 akkor egybeesők. Ha b1=b2 és m1=/=m2 akkor a metszéspont az (0,b1) pont.


Remélem érthető, ha nem akkor kérdezz.

2016. ápr. 19. 21:53